Nowy numer 44/2020 Archiwum

Rozmowy o Kościele

Trzydniowe sympozjum o dość niecodziennej formie pokazało, że młodzież w Kościele jest żywo zainteresowana, w jakim kierunku on zmierza.

Od samego początku założyliśmy, że nie chcemy kolejnej konferencji naukowej, ale żywej dyskusji – tak podsumowuje wydarzenie jego główny koordynator, kleryk Adrian Gałuszka. Cel udało się osiągnąć. Wśród wielu punktów programu najwięcej emocji wywołały dwa panele dyskusyjne.

Jakim papieżem jest Franciszek?

W pierwszym panelu gośćmi byli: Tomasz Terlikowski, o. Kazimierz F. Papciak, Joanna Bątkiewicz-Brożek, Tomasz Rowiński oraz ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. – Problemem nie jest styl papieża Franciszka, jego latynoskie pojmowanie Kościoła. Problemem dla katolików jest jego bardzo konkretna agenda tematyczna. Jest zwolennikiem głębokiej reformy Kościoła w duchu kard. Carla Marii Martiniego (zbliżenia ze światem laickim – przyp. red.) i bardzo konsekwentnie ją realizuje – zaznaczył T. Terlikowski. W dalszej części dyskusji podkreślił, że kocha swojego papieża, ale jako świadomy katolik zadaje pytania dotyczące spraw, co do których ma wątpliwości. Ojciec Papciak dodał, że wizja Kościoła w nauczaniu Franciszka wprost nawiązuje do Soboru Watykańskiego II, gdzie jest on przedstawiony jako „wspólnota wspólnot”. – Franciszek rezygnuje jakby z wymiaru eklezjalno-hierarchicznego w kierunku wizji Kościoła jako Ludu Bożego, co zostało wyrażone w adhortacji „Amoris letitia” – tłumaczył. Zauważył, że w swym pontyfikacie nawiązuje również do duchowości ignacjańskiej, w której realizowany jest paradygmat katolickiej nauki społecznej: widzieć, ocenić, działać. Red. Tomasz Rowiński podkreślił, że nie chce wypowiadać się wprost o Franciszku, bo jego rola jako papieża jest niepodważalna – jest widzialnym zwornikiem wszystkich katolików na świecie. Ksiądz Isakowicz-Zaleski zaznaczył, że jest rozczarowany obecnym pontyfikatem. – Mam wrażenie, że Franciszek chce być „fajny” i przypodobać się wszystkim. Brakuje mi rdzenia. Myślałem, że pontyfikat Franciszka będzie postawieniem akcentów od nowa – mówił. Zaznaczył, że Ojciec Święty wypowiada się na zbyt wiele tematów nie dotyczących wiary i teologii. Na koniec głos zabrała Joanna Bątkiewicz-Brożek. Wyraziła wątpliwość, czy jako osoba świecka powinna oceniać papieża. Dlaczego? Bo jest powołany na urząd po wskazaniu przez Ducha Świętego. – Przyjechałam tutaj, by powiedzieć państwu, że kocham tego papieża niezależnie od tego, czy rozumiem, różne jego decyzje, czy nie – mówiła. Podkreśliła, że tym, co ją we Franciszku ujmuje, jest pokora. Zachęcała też do modlitwy za Kościół.

Kościół na krawędzi?

W drugim panelu wzięli udział: abp Wojciech Polak, ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, o. Paweł Kozacki OP, s. Małgorzata Chmielewska, Marcin Przeciszewski i ks. Grzegorz Sokołowski. W pierwszym wątku poruszono kwestię obecności młodych w Kościele. Prymas Polski zwrócił uwagę, że trzeba docierać do nich w mediach społecznościowych. Ojciec Kozacki zauważył natomiast, że w ostatnich latach doszło do ogromnej rewolucji w postrzeganiu świata i jego funkcjonowaniu. – Aktualnie świat nie przekazuje wiary. Młodzi chcą żyć po swojemu – mówił. Siostra Małgorzata Chmielewska podkreśliła, że problemem jest m.in. katechizacja w szkole, która nie przekłada się na późniejszą obecność i aktywność w parafii. Podkreśliła, że po bierzmowaniu kontakt młodych z Kościołem się urywa, zwłaszcza gdy wyjeżdżają z miejsca swojego zamieszkania do szkół w miastach. – Nikt w nich nie obudził pragnienia rzeczywistego pragnienia poszukiwania Boga – tłumaczyła. Marcin Przeciszewski zwrócił uwagę, że papież Franciszek zachęca w adhortacji „Christus vivit” do słuchania młodych i do tworzenia przestrzeni wspólnotowej dla nich. – Kościół musi być miejscem zachwycającym – podkreślił. Natomiast ks. Grzegorz Sokołowski zaznaczył, że obecny świat wymaga od nas otwartości na różnorodności w Kościele. Ks. Isakowicz-Zaleski zgodził się, że w Kościele potrzeba świadectwa. Bez niego nie da się bowiem zachęcić młodych do tego, by odnaleźli w nim sens. – Drogą do tego może być oparcie Kościoła na wspólnotach, w których młodzież będzie przekazywała sobie wzajemnie wartości – stwierdził.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama