Nowy numer 03/2020 Archiwum

Dziś na terenie archidiecezji wrocławskiej dyspensa od postu piątkowego

Abp Józef Kupny udzielił na dzień 27 grudnia dyspensy od obowiązku wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych mieszkańcom archidiecezji wrocławskiej i osobom przebywającym w tym czasie na jej terenie.

Katolicy, zgodnie z IV przykazaniem kościelnym, powinni: „zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w czasie Wielkiego Postu powstrzymywać się od udziału w zabawach”.

Piątek – dzień męki i śmierci Jezusa – pozostaje dniem pokutnym, czasem modlitwy, uczynków miłości, umartwienia.

Post piątkowy nie obowiązuje, gdy przypada w ten dzień uroczystość lub gdy jest to dzień „w randze uroczystości” – jak na przykład piątek w oktawie Wielkiej Nocy, a także, gdy zostanie udzielona dyspensa.

Już wiadomo, że w archidiecezji wrocławskiej będzie ona obowiązywać także w piątki 1 maja 2020 r. oraz 12 czerwca 2020 r. (w oktawie Bożego Ciała).

Dziś na terenie archidiecezji wrocławskiej dyspensa od postu piątkowego  
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama