Bal odbędzie się 1 lutego w pocysterskim klasztorze, u sióstr boromeuszek. Wcześniej, 25 stycznia, organizowane są warsztaty tańca dawnego. Znany jest już szczegółowy program balu.
Bal planowany dla ok. 200 osób. Obędzie się w historycznych salach oraz krużgankach klasztornych, wokół wirydarza północnego noszącego imię. św. Jadwigi – w pomieszczeniach, w których w 2019 roku zakończone zostały prace konserwatorskie i remontowe.
Mile widziane, ale nieobowiązkowe, będą stroje „historyczne” – najlepiej z epoki św. Jadwigi (średniowieczne lub z elementami stroju średniowiecznego).
Przewidziany jest różnorodny i bogaty program artystyczny, z występem światowej sławy tenora – ks. Zdzisława Madeja. Muzyczną ucztę trwającą do białego rana, połączoną z tańcem i niezapomnianą oprawą plastyczną, zapewni zespół muzyczny RODERYK. Jego członkowie grają na replikach instrumentów z epoki średniowiecza. Wykonują utwory tradycyjne w ciekawych aranżacjach oraz muzykę autorską inspirowaną brzmieniami średniowiecza.
W programie spotkania znalazła się uroczysta kolacja, ciepły i zimy bufet, ciasta klasztorne. W trakcie balu odbędzie się licytacja obrazów, cennych przedmiotów, voucherów i losowanie nagrody głównej.
Szczegółowy opis przebiegu balu:
Dwór św. Jadwigi będzie witać gości od 19.30. W Sali Marii będzie można oglądać przedmioty i obrazy przeznaczone na licytację, a o 20.00 rozpocznie się iście dworska uczta w refektarzu. Po niej goście, tańcząc w korowodzie poloneza, przejdą do Sali Marii, w której odbędą się występy artystyczne.
Ks. Zdzisław Madej, światowej sławy tenor, zaśpiewa utwory z wczesnej poezji Karola Wojtyły. Występ ten zapoczątkuje w klasztorze wydarzenia upamiętniające 100. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II. Następnie 6-osobowy Zespól Roderyk, grający na replikach instrumentów z epoki średniowiecza, wykona autorskie utwory inspirowane brzmieniami średniowiecza. Po występie odbędzie się licytacja cennych przedmiotów, obrazów znanych artystów oraz prac studentów wydziału architektury.
Zabawę taneczną do białego rana poprowadzi Zespół Roderyk. W planach są zarówno tańce współczesne jak i klasyczne, a także tańce dawne, historyczne.
Dużą atrakcją balu będzie kuchnia klasztorna. W czasie kolacji serwowany będzie rosół klasztorny z makaronem siostry Alicji, roladki ze szpinakiem i mozzarellą, schab ze śliwką oraz kotleciki rybne w towarzystwie pieczonych ziemniaczków, kasza czeladzi i warzywa oraz mus jabłkowy z jabłek klasztornych.
Gościom podane zostaną: kawa św. Jadwigi, pyszne ciasta klasztorne: piernik, sernik, ciasto drożdżowe z jabłkami i kruszonką, ciasto marchewkowe, rogaliki i ciasteczka. Wśród zimnych przekąsek królować będą mięsa i pasztet klasztorny, różnego rodzaju sałatki i warzywa, galantyny: drobiowa i rybna, chleb ziołowy, smalec klasztorny, również ziołowy oraz wykwintne sosy.
Matka Klaret przygotuje dla Gości smakowite koreczki a pani Krystyna Klamińska tradycyjne podpłomyki jadane w dawnych czasach.
O północy podana zostanie gorąca zupa gulaszowa i wylosowany zostanie nr zaproszenia nagrody głównej.
Refektarz klasztorny po pracach konserwatorskich. Archiwum organizatorówBal wpisuje się w promocję dziedzictwa kulturowego klasztoru ufundowanego w 1202 r. przez Henryka Brodatego i jego żonę Jadwigę dla pierwszego konwentu cysterek na ziemiach polskich. Dochód z balu w całości przeznaczony zostanie na wykonanie kolejnego etapu remontu dachu klasztoru. – Wszystko po to, by ochronić dziedzictwo św. Jadwigi Śląskiej. Twoje i nasze – tłumaczą organizatorzy.
Honorowy Patronat nad balem objęli Małgorzata Matusiak – Starosta Trzebnicki oraz Jarosław Obremski – Wojewoda Dolnośląski. Na bal zapraszają siostry boromeuszki trzebnickie i zarząd Fundacji dla Ratowania Klasztoru św. Jadwigi Śląskiej „By służyć”.
Jak wziąć udział?
Zaproszenia (440 zł - para, 220 zł – osoba) są dostępne na furcie klasztornej (Trzebnica. ul. Ks. Dz. W. Bochenka 30 - wejście od strony bazyliki) od poniedziałku do piątku, od 9.00 do 16.00, (tel. 71 387 41 17). Ponadto istnieje możliwość nabycia zaproszeń drogą elektroniczną. Informacje na ten temat pod adresem email: balwklasztorze@gmail.com. Zapisy na bal przyjmowane są do 25 stycznia lub do czasu rozprowadzenia wszystkich zaproszeń.
Warsztaty tańca dawnego organizowane są przez siostry boromeuszki 25 stycznia. Potrwają od 11.00 do 15.00. Zapisy przyjmowane są do 20 stycznia pod tel. 568 532 000.