Nowy numer 43/2020 Archiwum

Bliźniemu swemu. Artyści dla bezdomnych

Prace z XVI już edycji wystawy "Bliźniemu swemu" zagościły w ratuszu wrocławskim, w Muzeum Sztuki Mieszczańskiej. Można je tam oglądać do 10 lutego. 24 lutego o 19.00 będą wystawione na aukcji w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta w Warszawie.

Dochód będzie przeznaczony na potrzeby podopiecznych Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta w całej Polsce.

– Bardzo chętnie, co najmniej od 15 lat, gościmy co dwa lata tę wystawę – przejęci ideą albertyńską, chęcią pomocy bezdomnym – mówiła Halina Okólska z Muzeum Miejskiego Wrocławia, witając uczestników wernisażu.

– Cała wystawa liczy 170 obiektów, w ratuszu wrocławskim znajduje się 40 obrazów. Całą ekspozycję można będzie obejrzeć w „Zachęcie” w Warszawie. Prace są także zaprezentowane na stronie www.blizniemuswemu.pl i w katalogu wystawy – wyjaśnia Emil Jurkiewicz, prezes Fundacji „Bliźniemu swemu...” na rzecz Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta.

Wspomina, że podobne inicjatywy podejmowane są od 32 lat. U początków wystawy był dar serca pewnego artysty, który nie miał pieniędzy, by wesprzeć bezdomnych, ale stwierdził, że chce ofiarować im swój obraz.

Bliźniemu swemu. Artyści dla bezdomnych   We Wrocławiu można zobaczyć 40 prac. Agata Combik /Foto Gość

– Pokazujemy dzieła wybitne – podkreśla pan Emil, który kontaktuje się z artystami przekazującymi swoje dzieła na wystawę i licytację. – Z wieloma z nich się zaprzyjaźniłem – mówi, wspominając, że czasem malarz przekazuje obraz, a jego żona dorzuca na rzecz bezdomnych wyciągnięte z tapczanu kożuchy.

– To zaszczyt uczestniczyć w dziele miłosierdzia. Chcemy jak najwięcej osób przekonać, ze warto służyć innym ludziom – dodaje. Podkreśla, że w przyszłym roku TPBA będzie obchodzić 40-lecie istnienie. Ma ono obecnie już 64 koła terenowe. – To prawdziwy cud – mówi, wspominając skromne początki tego dzieła.

Oficjalnego otwarcia wystawy dokonał Bohdan Aniszczyk, członek Zarządu Głównego Towarzystwa Pomocy św. Brata Alberta.

Na ekspozycji znalazły się obrazy, grafiki, fotografie oraz rzeźby wybitnych polskich artystów współczesnych, m.in. Jana Berdyszaka, Jana Cybisa, Bronisława Chromego, Gustawa Zemły, Rafała Ołbińskiego, Józefa Hałasa.

Bliźniemu swemu. Artyści dla bezdomnych   Otwarcie wystawy. Agata Combik /Foto Gość Bliźniemu swemu. Artyści dla bezdomnych   Wernisaż uświetnił mini koncert Zbigniewa i Magdaleny Czwojdów. Agata Combik /Foto Gość

 

 

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama