Nowy numer 9/2021 Archiwum

Będą kompleksowe badania religijności na Dolnym Śląsku

Fundacja Obserwatorium Społeczne podpisała z Instytutem Statystyki Kościoła Katolickiego umowę o współpracy. Co to oznacza dla archidiecezji wrocławskiej?

Współpraca będzie polegała na powołaniu ośrodka zaawansowanych badań społecznych. Jego celem będzie opracowywanie raportów, ekspertyz oraz innych publikacji na temat zjawisk, procesów i wydarzeń zachodzących w polskim społeczeństwie.

W ramach współpracy ISKK zapewnia wkład w postaci metodologii badań statystycznych z zakresu nauk społecznych.

- My jako Obserwatorium Społeczne zapewniamy analizę z zakresu katolickiej nauki społecznej i zadbamy o działalność popularyzatorską wypracowywanych tutaj efektów - mówi ks. prof. Grzegorz Sokołowski, prezes fundacji Obserwatorium Społeczne.

Z inicjatywy abp. Józefa Kupnego Obserwatorium chce podjąć w 2021 roku kompleksowe badania religijności archidiecezji wrocławskiej. Takie badania zostały przeprowadzone ostatni raz w 2011 roku, 9 lat temu przez ISKK we współpracy z Głównym Urzędem Statystycznym i archidiecezją. 

- Myślę, że ponowienie takich badań ma naprawdę spory sens, bo dobrze by było cyklicznie je przeprowadzać i po tych 10 latach sądzę, że moglibyśmy wiele sprawdzić, porównać procesy, zobaczyć pewną dynamikę. Nasza archidiecezja byłaby pierwszą w Polsce diecezją, która ponawia takie badania. To jest sprawa, do której chcemy się dobrze przygotować w obecnym rok - zapowiada ks. prof. Sokołowski.

Jak dodaje, chodzi o głębsze badania od tych corocznych przedstawianych przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego, przeprowadzanych dzięki zaangażowaniu proboszczów parafii.

- Te obejmowałyby o wiele szersze spectrum społeczne, by pokazać nie tylko religijność tych osób, które uczęszczają do Kościoła, ale wszystkich - podsumowuje kapłan.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama