Nowy numer 2/2021 Archiwum

Paulinobus przyjedzie do Wrocławia. 750. rocznica śmierci bł. Euzebiusza

Zewnętrzna uroczystość ku czci św. Pawła Pierwszego Pustelnika odbędzie się u wrocławskich paulinów 19 stycznia. Z kolei 28 stycznia Wrocław odwiedzi paulinobus. Poznasz dzięki niemu bliżej zakon paulinów i jego założyciela, bł. Euzebiusza. W 2020 r. przypada 750. rocznica śmierci Błogosławionego.

W niedzielę 19 stycznia w Sanktuarium Jasnogórskiej Matki Kościoła przy ul. św. Antoniego uroczystej Mszy św. o 12.00 przewodniczyć będzie i Słowo Boże wygłosi o. Grzegorz Libuda – paulin obecnie pracujący w Łukęcinie. Na Eucharystię o tej godzinie zaproszeni są szczególnie rodzice z dziećmi – którym św. Paweł patronuje. Otrzymają błogosławieństwo; czekać będą na nie po Mszy św. także „smakołyki pustyni” – zapowiedź słodyczy Eucharystii i życia wiecznego.

28 stycznia od 10.00 do 20.00 na placu przy kościele garnizonowym – bazylice św. Elżbiety w pobliżu wrocławskiego rynku stanie paulinobus (po węgiersku pálos-bus). Jest to mobilna wystawa poświęcona zakonowi paulinów i jego założycielowi.

„Przesłaniem wystawy jest ukazanie, że powołanie paulińskie oznacza życie pełnią życia. Nie jest zamknięciem, ale spełnieniem” – podkreślają organizatorzy.

Ekspozycja podzielona jest na osiem części – nawiązując do ośmiu błogosławieństw.

Zwiedzający poznają bliżej m.in. dzieje zakonu na Węgrzech, poznają takie ciekawostki jak bogato zdobiony kodeks, który powstał w XV w. w jednym z węgierskich klasztorów – w Nagyvázsony. Prześledzą wydarzenia z życia bł. Euzebiusza i jego wizerunki na Węgrzech za pomocą tablicy interaktywnej, będą mogli obejrzeć krótkie filmy – rozmowy z paulinami.

Wystawa prezentuje także m.in. jasnogórską ikonę oraz kilka jej kopii na Węgrzech. Jej twórcy podkreślają, że w ekspozycji znajdzie się także część, która będzie stwarzać „okazję do wejścia w interakcje z Bogiem, ze sobą i rówieśnikami”.

Wraz z paulinobusem do Wrocławia przyjedzie jeden z węgierskich paulinów.

Paulinobus przyjedzie Z Wrocławia paulinobus odjedzie do Wieruszowa, następnie do Torunia i Warszawy. 2 lutego powróci na Jasną Górę.

Planowana trasa paulinobusa:

25-26.01 - Jasna Góra

27/28. 01- Świdnica

28/29.01 - Wrocław

29/30.01 - Wieruszów

30/31.01- Toruń

01. 02.- Warszawa

02.02- Jasna Góra

Więcej o bł. Euzebiuszu wkrótce w papierowym wydaniu GN.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama