Nowy numer 48/2022 Archiwum

O ks. A. Zienkiewiczu w Sycowie

11 stycznia w Sycowie uroczyście otwarto wystawę poświęconą Słudze Bożemu księdzu Aleksandrowi Zienkiewiczowi. Do miasta jego pierwszej posługi duszpasterskiej na Dolnym Śląsku ekspozycja przyjechała z Wrocławia, gdzie udostępniono ją do zwiedzania w listopadzie 2019 r.

Wspomnieniami dzielili się dawni podopieczni księdza i jego współpracownicy.

Wyłonił się z nich obraz człowieka pokornego, pracowitego i przede wszystkim kochającego ludzi. Ks. prałat Mirosław Drzewiecki, który również był duszpasterzem w Centralnym Ośrodku Duszpasterstwa Akademickiego „Pod Czwórką” we Wrocławiu, opowiadał o wspólnej posłudze z "Wujkiem". Mirosława Niechciał, sycowianka, przypomniała swoją Pierwszą Komunię – którą udzielił jej właśnie ksiądz Aleksander w 1947 roku  w Sycowie.

– Ks. Zienkiewicz był nie tylko człowiekiem wielkiej wiary, ale i patriotą. Nauczał młodzież o uniwersalnych i niepodważalnych wartościach, często nawiązując do ówczesnej sytuacji w kraju. Chociaż sam mówił o zupełnie innej rzeczywistości, dzisiaj – gdy jednym z zagrożeń jest postępująca dechrystianizacja Europy – szczególnie aktualnie i mocno brzmią jego słowa: »Będąc wewnątrz bezbożnego imperium możemy je od wewnątrz cywilizować, uchrześcijaniać, przekształcać. To nasza misja historyczna, to nasza przemiana z przedmurza na czynne działanie!«" – witała zebranych posłanka do Parlamentu Europejskiego Beata Kempa.

Wystawę "Sługa Boży ks. Aleksander Zienkiewicz (1910-1995) - duchowy testament" przygotowali wychowankowie "Wujka" oraz Instytut Pamięci Narodowej. Do końca stycznia można ją oglądać w Muzeum Regionalnym w Sycowie przy Placu Wolności 7. Współgospodarzem wydarzenia jest Gmina Syców.

O ks. A. Zienkiewiczu w Sycowie   Wystawa cieszy się sporym zainteresowaniem. Materiały prasowe
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy