Nowy numer 2/2021 Archiwum

Trzydniowe obchody Dnia Judaizmu we Wrocławiu

Od 15 do 17 stycznia potrwają obchody Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w stolicy Dolnego Sląska. Hasłem towarzyszącym wydarzeniu są słowa z Księgi Wyjścia "Pamiętaj o dniu szabatu, aby go należycie świętować".

Organizatorzy wydarzenia będą w tym roku szukać odpowiedzi na pytania: jak wygląda nasze świętowanie dnia poświęconemu Bogu, a także ile możemy czerpać od siebie nawzajem - katolicy i żydzi - oraz co możemy dać innym, jako przykład naszej dobrej relacji z Panem Bogiem.

Jak zaznaczają organizatorzy, zaplanowane spotkania mają służyć wzajemnemu poznaniu katolików i żydów oraz prowadzić katolików do odkrywania judaistycznych korzeni chrześcijaństwa. To również okazja, by przypomnieć sobie co łączy chrześcijan z judaizmem: wiara w jednego Boga, dekalog jako fundament praw moralnych, a także wierność tradycji religijnej.

Dzień Judaizmu w Kościele katolickim we Wrocławiu organizuje Archidiecezja Wrocławska pod honorowym patronatem abp. Józefa Kupnego. Współorganizatorami i partnerami wydarzenia są: Papieski Wydział Teologiczny, Gmina Wyznaniowa Żydowska we Wrocławiu, Dom Edyty Stein oraz Droga Neokatechumenalna. Wydarzenie odbywa się dzięki wsparciu finansowemu Gminy Wrocław. Spotkania będą odbywać się w auli Papieskiego Wydziału Teologicznego, w Synagodze Pod Białym Bocianem oraz w Domu Edyty Stein.

Dzień Judaizmu w Kościele katolickim ustanowiony został przez Konferencję Episkopatu Polski w 1997 r. i poprzedza bezpośrednio Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Program wrocławskich obchodów (wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny):

15 stycznia (środa) - Dom Edyty Stein, ul. Nowowiejska 38:

  • 19.00 - promocja książki „Przewodnik po żydowskim Wrocławiu”, spotkanie z autorami: Tamarą Włodarczyk i Jerzym Kichlerem ()

16 stycznia (czwartek) - aula Papieskiego Wydziału Teologicznego, pl. Katedralny 1:

  • 18.30 - dwugłos: "Znaczenie dnia świętego dla chrześcijan i Żydów" z udziałem ks. dr hab. Grzegorza Sokołowskiego (PWT) i Davida Basoka (rabin Wrocławia),

  • 19.30 - Liturgia Słowa Bożego pod przewodnictwem abp. Mariana Gołębiewskiego z udziałem przedstawicieli Gminy Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu. Oprawę muzyczną nabożeństwa przygotowuje wspólnota Drogi Neokatechumenalnej,

17 stycznia (piątek) - Synagoga Pod Białym Bocianem, ul. Włodkowica 7:

  • 17.30 - wprowadzenie do modlitwy rabina Davida Basoka,

  • 18.00 - otwarte nabożeństwo Szabatowe,

  • 19.00 - Kidusz z poczęstunkiem.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama