Nowy numer 11/2024 Archiwum

Trwa wystawa "Willmann. Opus magnum". W planach kolejne

W Pawilonie Czterech Kopuł 18 stycznia o godz. 17 odbędzie się spotkanie z autorami albumu towarzyszącego ekspozycji. Tymczasem Muzeum Narodowe we Wrocławiu zaprezentowało plany wystawiennicze na 2020 r.

W publikacji towarzyszącej wystawie dzieł M. Willmanna oddano głos „nie tylko tym, którzy doskonale wiedzą, kim Willmann był i co osiągnął, ale także tym, którzy zetknęli się z jego sztuką po raz pierwszy – i stała się ona dla nich zaskoczeniem, a obcowanie z nią – wielką przyjemnością”. Znalazły się tam teksty autorstwa m.in. lekarzy, aktorów, dziennikarzy, duchownych katolickich i luterańskich, współczesnych artystów, a także historyków sztuki czy konserwatorów. Wstęp wolny.
Kolejne muzealne plany dotyczą różnych dziedzin sztuki:

Od 18 lutego do 19 kwietnia będzie można obejrzeć kameralną prezentację secesyjnych wyrobów ze srebra, cyny i innych metali projektu takich artystów, jak Hugo Leven, Theo Blum, Friedrich Adler czy Ernest Sanglan.

Od 23 marca do 31 maja na zwiedzających czekać będzie wystawa „Wiosna w seladonowej wazie. Chińska porcelana z manufaktury Mistrza Jiang” – z niezwykłymi przedmiotami z miejscowości Longquan, gdzie wytwarza się nieprzerwanie od dziesięciu stuleci porcelanowe przedmioty pokryte charakterystycznym szkliwem w różnych odcieniach zieleni, błękitu i szarości. Tak zwane seladony są od wieków symbolem chińskiej kultury.

Od 11 maja do 30 sierpnia będzie można podziwiać 38 fragmentów monumentalnej „Panoramy Siedmiogrodzkiej”, malowanej we lwowskiej rotundzie od kwietnia 1897 do marca 1898 r. przez Jana Stykę i jego węgierskich współpracowników. Panorama Siedmiogrodzka ukazuje bitwę pod Sybinem w 1849 r. Wystawa organizowana jest z okazji jubileuszu 35-lecia udostępnienia „Panoramy Racławickiej” we Wrocławiu.

Od czerwca zobaczymy w muzealnych salach stoły i stołki z XVIII i XIX wieku. W planach są także wystawy prac Marka Oberländera i Jana Lebensteina, Ewy Kuryluk, ekspozycja poświęcona różnym formom kolażu, wystawa dawnych fotografii i pamiątek z podlwowskich Sokolnik, tradycyjna już wystawa palm i pisanek wielkanocnych, wystawa z prywatnych zbiorów Anny i Pawła Banasiów, wystawa współczesnych makatek, ekspozycja fotografii ukazujących m.in. uroczystości jorcajtu (rocznicy śmierci cadyka), odbywające się co roku w Lelowie, Leżajsku i Radomsku, wystawa prezentująca różne formy kolędowania Polsce.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy