Nowy numer 2/2021 Archiwum

Wkrótce II Charytatywny Bal Karnawałowy u św. Jadwigi. Baw się i wesprzyj remont

Bal rozpocznie się w trzebnickim klasztorze boromeuszek wieczorem 1 lutego. Zabawę do białego rana w klimatycznych salach i krużgankach klasztornych - które po zakończeniu prowadzonych tam w 2019 prac odzyskały dawny blask - na pewno zapamiętasz na długo.

Dochód z balu – min. 50 zł z każdego biletu oraz 100 proc. dochodu z licytacji obrazów i cennych przedmiotów – przeznaczony zostanie na dofinansowanie remontu X etapu dachu klasztoru.
O muzykę zadba zespół Roderyk; wystąpi także z koncertem światowej sławy tenor ks. Zdzisław Madej (pieśni do wczesnej poezji Karola Wojtyły). W programie jest uroczysta kolacja o 20.00 w refektarzu (bufet zimny i ciepły, pyszne ciasta i ciasteczka klasztorne, owoce i napoje, kawa św. Jadwigi, którą można delektować się tylko w klasztorze, i wiele innych atrakcji). W trakcie balu będzie można zwiedzić klasztor i dwie wystawy: Aleksandry Lis – „Osiem błogosławieństw drogą św. Jadwigi” oraz wystawę barokowych portretów opatek cysterskich
Strój historyczny uczestników jest mile widziany, ale nie obowiązkowy.

Jak wziąć udział?

Zaproszenia (440 zł – para, 220 zł – osoba) są dostępne na furcie klasztornej (Trzebnica. ul. Ks. Dz. W. Bochenka 30,  wejście od strony bazyliki) od poniedziałku do piątku, od 9.00 do 16.00, tel. 71 387 41 17. Ponadto istnieje możliwość nabycia zaproszeń drogą elektroniczną. Informacje na ten temat pod adresem email:  balwklasztorze@gmail.com. Zapisy na bal przyjmowane są do 28 stycznia lub do czasu rozprowadzenia wszystkich zaproszeń.

25 stycznia organizowane są przez siostry boromeuszki warsztaty tańca dawnego. Potrwają od 11.00 do 15.00. Zapisy przyjmowane są do 20 stycznia pod tel. 568 532 000.

Wkrótce II Charytatywny Bal Karnawałowy u św. Jadwigi. Baw się i wesprzyj remont   Dachy klasztorne uległy wielkim zniszczeniom. Archiwum organizatorów

I Charytatywny Bal Karnawałowy w klasztorze odbył się w 2017 roku, tuż przed wielkim remontem sal i krużganków klasztornych. W pamięci uczestników zapisał się jako niezapomniane wydarzenie. Dochód  z niego przeznaczony został na remont VI dachu klasztoru.
Przed siostrami boromeuszkami – gospodyniami pocysterskiego obiektu – kolejne etapy remontu dachu, sal i krużganków na I piętrze klasztoru, II etapu remontu schodów wejścia zachodniego, dachów budynków pomocniczych, izolacji ścian fundamentowych oraz remontu elewacji klasztoru i budynków pomocniczych.

Bal to jedna z inicjatyw wspierających promowanie i ratowanie dziedzictwa kulturowego pocysterskiego klasztoru w Trzebnicy – pierwszego konwentu cysterek na ziemiach polskich. Olbrzymi klasztor – od 2014 r. Pomnik Historii – ma kubaturę wielkości 121 tys. metrów sześciennych; posiada ponadto 14 budynków pomocniczych na terenie o powierzchni 4,7 ha.

Boromeuszki i powołana przez ich kongregację w 2011 roku Fundacja dla Ratowania Klasztoru św. Jadwigi Sląskiej „By służyć” wykorzystują wszelkie możliwości pozyskiwania dotacji na wykonanie prac remontowych. Dzięki przyznanym dotacjom i pomocy dobrodziejów klasztoru udało się wykonać ok. 70 proc. remontu 1-hektarowego dachu klasztoru oraz przeprowadzić remont i konserwację sal i pomieszczeń klasztornych o powierzchni 2618 m kw.

Siostry coraz szerzej otwierają bramy klasztoru dla mieszkańców Trzebnicy i okolic, dla turystów i pielgrzymów. Od prawie 160 lat zgromadzenie prowadzi w klasztorze dzieła miłosierdzia; tutejszy ZOL jest również miejscem zatrudnienia mieszkańców.

Wkrótce II Charytatywny Bal Karnawałowy u św. Jadwigi. Baw się i wesprzyj remont  

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama