Nowy numer 11/2024 Archiwum

Pamiętacie chór aniołów z Orszaku Trzech Króli we Wrocławiu? To schola Totus Tuus

- Ty prowadź tę scholę, oddaję ją Tobie - mówiła s. Lucyna do Maryi na Jasnej Górze. Wkrótce otrzymała niespodziane wsparcie w opiece nad rosnącą gromadą śpiewających dzieci. Niedawno schola Totus Tuus z Niepublicznej Szkoły Podstawowej Sióstr Salezjanek we Wrocławiu odniosła ważny sukces.

Trzecie miejsce na XXVI Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie w kategorii chóry kościelne i schole liturgiczne to poważne osiągnięcie, zwłaszcza że na I i II miejscach znalazły się chóry osób dorosłych. Osiągnięcie nie jedyne.

S. Lucyna Gocyła zaczęła pracę w Niepublicznej Szkole Podstawowej Sióstr Salezjanek przy pl. Franciszkańskim we Wrocławiu 2,5 roku temu. Schola, jaką założyła, najpierw zgromadziła niewielkie grono osób. Szybko zaczęła rosnąć.

– Teraz grupa liczy 129 dzieci. Nie spodziewałam się tego w najśmielszych oczekiwaniach – mówi salezjanka. – Musiałam podzielić scholę na dwie grupy wiekowe – do jednej, dla klas I-III, należy 55 dzieci, do drugiej – wszystkie pozostałe, z klas od IV do VIII.

Schola nosi nazwę „Totus Tuus” – co wiąże się między innymi z faktem, że patronem szkoły jest św. Jan Paweł II. – Chcemy Matce Bożej zawierzać nasz śpiew, tych dla których śpiewamy i nas samych, jak Jan Paweł II – podkreśla siostra.

Pamiętacie chór aniołów z Orszaku Trzech Króli we Wrocławiu? To schola Totus Tuus   Na Orszaku Trzech Króli. Archiwum scholi Totus Tuus

Pasmo sukcesów zaczęło się od wydania płyty. Krążek „Nasz Bóg jest wielki” ukazał się w 2019 r. – Płytę udało się nagrać między innymi dzięki bezinteresownej pomocy Łukasza Bzowskiego – wrocławskiego pianisty, aranżera i kompozytora, który opracował dla nas aranżację do sześciu utworów i w dwa tygodnie przygotował uczniów. Pomógł nam również ojciec jednej z solistek z zespołu, który w swoim studio nagrał naszą płytę – wspomina siostra.

Dzięki utworom z płyty schola zakwalifikowała się na Festiwal Twórczości Chrześcijańskiej „Szukałem Was” w Zakopanem. W ramach festiwalu odbył się Konkurs Piosenki Religijnej, na którym zajęła II miejsce. – Przewodniczącą jury była piosenkarka Halina Frąckowiak, która prowadziła również warsztaty muzyczne dla dzieci. Razem z nią mogliśmy wykonać na festiwalu utwór „Panno pszeniczna”. Dla dzieci było to ważne doświadczenie – świadectwo, że wśród artystów polskich są też ludzie głęboko wierzący, przyznający się do Boga – mówi s. Lucyna.

Potem z kolei schola zajęła I miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej organizowanym przez Fundację Nasza Przyszłość, Radio Maryja i Telewizję Trwam. Koncert laureatów tego konkursu odbył się w ramach XI Dziękczynienia w Rodzinie w Toruniu i był transmitowany na żywo.– Po tym wydarzeniu pojechaliśmy na Jasną Górę, by podziękować Matce Bożej za opiekę nad nami – wspomina siostra. – Widząc jak bardzo schola się rozrasta, i że sama już nie daję rady jej prowadzić, powierzyłam zespół Matce Bożej. Powiedziałam Jej: „Ty Maryjo przejmij tę scholę”. Jeszcze w tym samym miesiącu w naszej szkole zaczęła pracować jako nauczycielka muzyki pani Amelia Kramarczyk-Pępek , która bardzo chętnie zaangażowała się w działalność naszej scholi. Dla mnie była to wyraźna odpowiedź Matki Bożej.

Niedługo potem „Totus Tuus” zwyciężyła w Konkursie Pieśni Patriotycznych we Wrocławiu. Przewodniczący jury (Dyrektor MDK Śródmieście p. Krzysztof Słupianek), zarazem odpowiedzialny za przeprowadzenie we Wrocławiu eliminacji do Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie, zachęcił scholistów do udziału w tych eliminacjach. Pomyślnie je przeszli (jako jeden z 7 spośród 79 podmiotów wykonawczych z naszego regionu – solistów, duetów, zespołów).

– W Będzinie wykonaliśmy „Uciekali, uciekali” z musicalu „Metro”; poza tym „Jezus Malusieńki” i „Gdy się Chrystus rodzi” – w interesującej aranżacji, na trzy głosy. Dodaje, że w Będzinie schola wystąpiła w składzie 55-osobowym (zwykle na koncerty jeżdżą dzieci od III klasy wzwyż). Była to bardzo zróżnicowana grupa – chłopcy, dziewczęta; wśród nich dzieci grające na fletach, na skrzypcach, dzwonkach czy gitarze basowej.

Jeszcze przed finałem w Będzinie schola wystąpiła w czasie wrocławskiego Orszaku Trzech Króli – śpiewając kolędy na scenie jako chór aniołów.

Kiedy przy okazji Orszaku dzieci udzielały wywiadów, wyjaśniały na gorąco dziennikarzom – przez nikogo nie instruowane – że chodzą do salezjańskiej szkoły, w której ważna jest wiara; że ich radosne śpiewanie z tego właśnie wypływa. – Jestem czasem pytana, jak to zrobić, by dzieci zachęcić do udziału w scholi, do śpiewu – dodaje s. Lucyna. – Uważam, że ich zaangażowanie wypływa właśnie ze specyfiki naszej szkoły. Św. Jan Bosko w stworzonym przez siebie systemie wychowawczym opartym na wierze, rozumie i miłości kładł duży nacisk na muzykę, teatr, sport. Śpiew wpisany jest w salezjańskiego ducha.

Kto chciałby posłuchać w najbliższym czasie scholi „Totus Tuus” na żywo, taką okazję będzie miał 8 marca na Ostrowie Tumskim, podczas wrocławskich uroczystości z okazji 82. rocznicy ogłoszenia Prawd Polaków spod Znaku Rodła.

Pamiętacie chór aniołów z Orszaku Trzech Króli we Wrocławiu? To schola Totus Tuus   W szkole. Archiwum scholi Totus Tuus
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy