- Ty prowadź tę scholę, oddaję ją Tobie - mówiła s. Lucyna do Maryi na Jasnej Górze. Wkrótce otrzymała niespodziane wsparcie w opiece nad rosnącą gromadą śpiewających dzieci. Niedawno schola Totus Tuus z Niepublicznej Szkoły Podstawowej Sióstr Salezjanek we Wrocławiu odniosła ważny sukces.
Trzecie miejsce na XXVI Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie w kategorii chóry kościelne i schole liturgiczne to poważne osiągnięcie, zwłaszcza że na I i II miejscach znalazły się chóry osób dorosłych. Osiągnięcie nie jedyne.
S. Lucyna Gocyła zaczęła pracę w Niepublicznej Szkole Podstawowej Sióstr Salezjanek przy pl. Franciszkańskim we Wrocławiu 2,5 roku temu. Schola, jaką założyła, najpierw zgromadziła niewielkie grono osób. Szybko zaczęła rosnąć.
– Teraz grupa liczy 129 dzieci. Nie spodziewałam się tego w najśmielszych oczekiwaniach – mówi salezjanka. – Musiałam podzielić scholę na dwie grupy wiekowe – do jednej, dla klas I-III, należy 55 dzieci, do drugiej – wszystkie pozostałe, z klas od IV do VIII.
Schola nosi nazwę „Totus Tuus” – co wiąże się między innymi z faktem, że patronem szkoły jest św. Jan Paweł II. – Chcemy Matce Bożej zawierzać nasz śpiew, tych dla których śpiewamy i nas samych, jak Jan Paweł II – podkreśla siostra.
Na Orszaku Trzech Króli. Archiwum scholi Totus TuusPasmo sukcesów zaczęło się od wydania płyty. Krążek „Nasz Bóg jest wielki” ukazał się w 2019 r. – Płytę udało się nagrać między innymi dzięki bezinteresownej pomocy Łukasza Bzowskiego – wrocławskiego pianisty, aranżera i kompozytora, który opracował dla nas aranżację do sześciu utworów i w dwa tygodnie przygotował uczniów. Pomógł nam również ojciec jednej z solistek z zespołu, który w swoim studio nagrał naszą płytę – wspomina siostra.
Dzięki utworom z płyty schola zakwalifikowała się na Festiwal Twórczości Chrześcijańskiej „Szukałem Was” w Zakopanem. W ramach festiwalu odbył się Konkurs Piosenki Religijnej, na którym zajęła II miejsce. – Przewodniczącą jury była piosenkarka Halina Frąckowiak, która prowadziła również warsztaty muzyczne dla dzieci. Razem z nią mogliśmy wykonać na festiwalu utwór „Panno pszeniczna”. Dla dzieci było to ważne doświadczenie – świadectwo, że wśród artystów polskich są też ludzie głęboko wierzący, przyznający się do Boga – mówi s. Lucyna.
Potem z kolei schola zajęła I miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej organizowanym przez Fundację Nasza Przyszłość, Radio Maryja i Telewizję Trwam. Koncert laureatów tego konkursu odbył się w ramach XI Dziękczynienia w Rodzinie w Toruniu i był transmitowany na żywo.– Po tym wydarzeniu pojechaliśmy na Jasną Górę, by podziękować Matce Bożej za opiekę nad nami – wspomina siostra. – Widząc jak bardzo schola się rozrasta, i że sama już nie daję rady jej prowadzić, powierzyłam zespół Matce Bożej. Powiedziałam Jej: „Ty Maryjo przejmij tę scholę”. Jeszcze w tym samym miesiącu w naszej szkole zaczęła pracować jako nauczycielka muzyki pani Amelia Kramarczyk-Pępek , która bardzo chętnie zaangażowała się w działalność naszej scholi. Dla mnie była to wyraźna odpowiedź Matki Bożej.
Niedługo potem „Totus Tuus” zwyciężyła w Konkursie Pieśni Patriotycznych we Wrocławiu. Przewodniczący jury (Dyrektor MDK Śródmieście p. Krzysztof Słupianek), zarazem odpowiedzialny za przeprowadzenie we Wrocławiu eliminacji do Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie, zachęcił scholistów do udziału w tych eliminacjach. Pomyślnie je przeszli (jako jeden z 7 spośród 79 podmiotów wykonawczych z naszego regionu – solistów, duetów, zespołów).
– W Będzinie wykonaliśmy „Uciekali, uciekali” z musicalu „Metro”; poza tym „Jezus Malusieńki” i „Gdy się Chrystus rodzi” – w interesującej aranżacji, na trzy głosy. Dodaje, że w Będzinie schola wystąpiła w składzie 55-osobowym (zwykle na koncerty jeżdżą dzieci od III klasy wzwyż). Była to bardzo zróżnicowana grupa – chłopcy, dziewczęta; wśród nich dzieci grające na fletach, na skrzypcach, dzwonkach czy gitarze basowej.
Jeszcze przed finałem w Będzinie schola wystąpiła w czasie wrocławskiego Orszaku Trzech Króli – śpiewając kolędy na scenie jako chór aniołów.
Kiedy przy okazji Orszaku dzieci udzielały wywiadów, wyjaśniały na gorąco dziennikarzom – przez nikogo nie instruowane – że chodzą do salezjańskiej szkoły, w której ważna jest wiara; że ich radosne śpiewanie z tego właśnie wypływa. – Jestem czasem pytana, jak to zrobić, by dzieci zachęcić do udziału w scholi, do śpiewu – dodaje s. Lucyna. – Uważam, że ich zaangażowanie wypływa właśnie ze specyfiki naszej szkoły. Św. Jan Bosko w stworzonym przez siebie systemie wychowawczym opartym na wierze, rozumie i miłości kładł duży nacisk na muzykę, teatr, sport. Śpiew wpisany jest w salezjańskiego ducha.
Kto chciałby posłuchać w najbliższym czasie scholi „Totus Tuus” na żywo, taką okazję będzie miał 8 marca na Ostrowie Tumskim, podczas wrocławskich uroczystości z okazji 82. rocznicy ogłoszenia Prawd Polaków spod Znaku Rodła.
W szkole. Archiwum scholi Totus Tuus