Uroczyste Wielkie Jordańskie Poświęcenie Wody odbyło się nad Odrą po zakończeniu liturgii w katedrze greckokatolickiej św. Wincentego i św. Jakuba przy pl. bp. Nankiera. Wierni udali się na nadodrzański bulwar w procesji, przy wtórze śpiewu z udziałem zespołu muzycznego z Kołomyi.
Ceremonii na brzegu rzeki przewodniczył bp Włodzimierz Juszczak – biskup eparchii wrocławsko-gdańskiej Kościoła greckokatolickiego w Polsce.
Uczestniczyli w niej także abp Józef Kupny oraz luterański bp Waldemar Pytel. Błogosławieństwu wody towarzyszy wiele obrzędów i gestów – między innymi zanurzenie przez duchownych w naczyniu z wodą krzyża, płonących świec, dłoni, chuchnięcie – znak tchnienia Ducha Świętego, kadzenie, wylanie poświęconej wody do rzeki.
Bp Włodzimierz wyjaśnia, że Kościół greckokatolicki świętując Objawienie Pańskie celebruje chrzest Jezusa. – Dzisiejsza ceremonia przypomina zstąpienie Jezusa do Jordanu. Objawia się w tym wydarzeniu cała Trójca Święta – Bóg Ojciec, Duch Święty i Syn Boży – mówi. – Wody zostają uświęcone zstąpieniem do nich samego Boga. Bóg Ojciec i Duch Święty objawiają się i zaświadczają, że Jezus jest Synem Bożym. Na pamiątkę tego wydarzenia Kościół wschodni idzie nad rzeki i święci ich wody. Uważamy, że wszystkie wody, nie tylko w tym naczyniu, w którym je błogosławimy, zostają wtedy uświęcone – także woda Odry (choć nie polecamy bynajmniej jej pić). Wypuszczone gołębie są symbolem Ducha Świętego – w tej postaci ukazał się On, gdy zstępował na Chrystusa.
Bp Juszczak podkreśla, że chrzest w Jordanie przypomina także potrzebę troski o środowisko. – O przyrodę, o wodę dzięki której żyjemy, musimy dbać – mówi. – To święto ma więc szczególny aspekt ekologiczny, na który papież Franciszek zwraca dziś szczególną uwagę.
Wrocławskie obchody od lat jednoczą chrześcijan różnych obrządków i wyznań. – Od kilkunastu lat spotykamy się tu razem – katolicy obrządku wschodniego i zachodniego, ewangelicy i wszyscy, którzy chcą z nami modlić się nad Odrą, by tu poświęcić wodę jordańską i zanieść ją do swoich domów, błogosławić nią swoje domostwa. Zapraszamy wszystkich, którzy są chętni – mówi biskup.
Obchodom towarzyszył zespół z Kołomyi. Zagościł we Wrocławiu w związku z organizowanymi przez Związek Ukraińców w Polsce wydarzeniami – Wrocławską Kutią, Radosnym Kolędowaniem.