We Wrocławiu czekają nas uroczyste obchody okrągłej rocznicy powstania Solidarności. Kulminacyjnym momentem kilkumiesięcznego celebrowania będzie Msza św. w Centrum Historii Zajezdnia 30 sierpnia, nawiązująca do tej sprawowanej dla strajkujących w 1980 roku.
Obchody 40. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność” rozpoczynają się już pod koniec stycznia i potrwają przez cały rok. Kulminacja przypada na koniec sierpnia.
26 sierpnia - w dokładną rocznicę wybuchu strajku we Wrocławiu - odbędzie się w CH Zajezdnia wernisaż wystawy „Zajezdnia strajkuje”.
- To będzie duża wystawa czasowa połączona z programem edukacyjnym, ale nie tylko. Czekają nas słuchowisko oraz spektakl, które mają oddać klimat tamtych sierpniowych dni, opowiedzieć przebieg strajku oraz zaprezentować najważniejsze i nietypowe historie, jak np. koncert Opery Wrocławskiej, która zagrała pośród autobusów i kanałów rewizyjnych, wśród smarów i olei - opisuje Marek Mutor.
30 sierpnia wrocławianie są zaproszeni na obchody oficjalne. Wtedy zostanie odprawiona w Centrum Historii Zajezdnia uroczysta Msza św. pod przewodnictwem abp. Józefa Kupnego. Przypomnijmy, że 29 sierpnia 1980 r. Eucharystię podczas strajku w zajezdni sprawował ks. Stanisław Orzechowski. W ramach oficjalnych obchodów zostaną także złożone kwiaty pod tablicą pamiątkową.
- Marzy nam się, by zorganizować Mszę św. w formie polowej, tak jak przed laty. Dla bardzo wielu ludzi będzie to ważne wydarzenie w całym naszym świętowaniu jubileuszu - uważa dyrektor Centrum Historii Zajezdnia.
- Zarówno 40 lat temu, gdy księża sprawowali Eucharystię dla strajkujących oraz spowiadali, tak i w tym roku Kościół wrocławski towarzyszy uroczystościom Solidarności. Bardzo podoba mi się myśl przewodnia całości, zaczerpnięta z nauczania Jana Pawła II, który dużo mówił o solidarności jako wartości. Szczególnie w encyklice Laborem exercens, o pracy ludzkiej. Tam papież Polak przedstawił światu i Kościołowi powszechnemu to, co zrodziło się w Polsce - przypomina ks. prof. Grzegorz Sokołowski.