Nowy numer 2/2021 Archiwum

O jedność chrześcijan w Dolnośląskim Sanktuarium Ekumenicznym

Katolicy, prawosławni i protestanci wspólnie modlili się w Dolnośląskim Sanktuarium Ekumenicznym w Bukówku k. Środy Śląskiej.

Nabożeństwo o jedność chrześcijan celebrowali wspólnie w kościele pw. Trójcy Świętej ks. Janusz Głąba - proboszcz rzymsko-katolickiej parafii pw. św. Wawrzyńca we Wrocisławicach, ks. mitrat Michał Szlaga - proboszcz parafii prawosławnej pw. Zwiastowania Przenajświętszej Bogarodzicy w Malczycach i ks. Marcin Orawski - proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej pw. Opatrzności Bożej we Wrocławiu.

Ks. M. Orawski w kazaniu skupił się na poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie czym jest szczęście. - Poznaj samego siebie. Czego w życiu pragniesz i co cię uszczęśliwia? - pytał. Odwołał się do nauczania św. Augustyna i św. Pawła o szczęściu które płynie z wnętrza. Podkreślił, że wtedy odkryjemy głębię życia i szczęście wspólnoty.

Ks. J. Głąba zachęcał uczestników spotkania do uczynków miłości abyśmy się miłowali "tak jak ja was umiłowałem", natomiast ks. M. Szlaga życzył abyśmy byli jedno w zgodzie z każdym człowiekiem.

Nabożeństwo uświetniły wspaniałymi śpiewami kolęd: chór parafii prawosławnej z Malczyc i zespół folklorystyczny "Dolnoślązacy" z Ciechowa.

Podczas uroczystości, Marianna Galas - miejscowa kronikarka i autorka publikacji "Bukówek - moja mała ojczyzna", przewodnicząca Społecznego Komitetu Odbudowy Kościoła przedstawiła krótko historię jak zrujnowany i skazany na likwidację zabytkowy obiekt sakralny ocalał i nadal służy wyznawcom różnych religii już 20 lat.

Po nabożeństwie spotkanie było kontynuowane w świetlicy wiejskiej przy kawie, herbacie i ciastach i bigosie.

Tegoroczny Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan przebiega pod hasłem zaczerpniętym z Dziejów Apostolskich: "Życzliwymi bądźmy".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama