Pálos-bus wkrótce we Wrocławiu. Poznaj bł. Euzebiusza i dzieje paulinów

Specjalny autobus, rodzaj mobilnej wystawy, stanie 28 stycznia na placu przy bazylice św. Elżbiety - kościele garnizonowym we Wrocławiu. Ekspozycję można będzie oglądać od 10.00 do 20.00, z przerwą na Mszę św. o 18.00.

Wystawa przyjechała do naszego kraju z Węgier. Odwiedza kolejne miasta, wpisując się w obchody 750. rocznicy śmierci bł. Euzebiusza – założyciela zakonu paulinów, który zgromadził w jedną wspólnotę pustelników żyjących w naddunajskich lasach.

Ekspozycja, zawierająca wiele multimedialnych elementów, pozwala bliżej poznać błogosławionego, a także m.in. węgierskie dziedzictwo związane z zakonem. Zwiedzający usłyszą pieśń w wykonaniu zespołu Misztrál, której tekst składa się z nazw miejscowości, w których niegdyś, na terenie historycznych Węgier, znajdowały się klasztory paulińskie, poznają kunsztownie zdobiony węgierski kodeks, który został wykonany pod koniec XV wieku w jednym z klasztorów w Nagyvázsony, obejrzą rozmaite przedstawienia bł. Euzebiusza z Ostrzyhomia czy sceny z paulińskiego życia.

W „paulinobusie” nie brak odniesień do polskiej Jasnej Góry i jasnogórskiego wizerunku oraz jego licznych węgierskich kopii. Wystawa przypomina czasy, gdy w 1382 r. na Jasnej Górze osiedlili się zakonnicy przybyli z Márianosztra i Budaszentlőrinc. Klasztor dla nich ufundował książę Władysław Opolczyk, krewny króla Polski i Węgier, Ludwika Węgierskiego. Zwiedzający mogą się dowiedzieć, że kopia ikony częstochowskiej znajduje się w niemal każdym kościele paulińskim na Węgrzech. Najsławniejszą z nich jest obraz z sanktuarium w Márianosztra, a najstarsza (z XVI wieku) znajduje się w Sopronbánfalva. Jej kopia widnieje w kościele akademickim w Budapeszcie.

Interesujące może być zgłębienie tajników paulińskiego habitu. Jak wyjaśniają autorzy ekspozycji, początkowo stroje paulinów były prawdopodobnie ciemne. W 1341 r. generał zakonu, Miklós II, wprowadził strój biały – przez co paulini odróżniali się od noszących ciemne habity benedyktynów i wędrownych zakonników, żyjących poza regułą zakonną. Wystawa podaje m.in. modlitwy, jakie po dziś dzień odmawiają paulini, zakładając poszczególne elementy ubioru – habit, pas i różaniec, szkaplerz czy kaptur.

W „paulinobusie” poznasz dokładnie symbolikę paulińskiego herbu – z palmą, lwami i krukiem, a także dzieje zakonników prześladowanych na Węgrzech w XX wieku. Zwiedzającym towarzyszyć będzie węgierski paulin.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..