Nowy numer 3/2021 Archiwum

Rady ewangeliczne w świeckim życiu. Palavra Viva - Żywe Słowo z Brazylii

W parafii św. Bonifacego we Wrocławiu od niedawna mieszkają członkinie Katolickiej Wspólnoty Palavra Viva.

Agata Combik: Skąd pochodzicie?

Eliane, Ana, Renata, Maria i Bianca: Cała nasza piątka pochodzi z Brazylii. Dwie z nas przybywają prosto z misji w Brazylii, pozostała trójka ma już za sobą misje w Europie – we Francji, Belgii i Włoszech.

Nasza wspólnota – Katolicka Wspólnota Palavra Viva (Żywe Słowo) 26 października zeszłego roku otworzyła swój pierwszy dom misyjny w Polsce. Wspólnota przybyła na zaproszenie metropolity wrocławskiego, abp. Józefa Kupnego. Zostałyśmy przyjęte w parafii pod wezwaniem św. Bonifacego we Wrocławiu, ale chcemy posługiwać według naszego charyzmatu w całej archidiecezji wrocławskiej.

Jaki jest charyzmat Waszej wspólnoty?

Palavra Viva nie jest zgromadzeniem zakonnym. Jesteśmy prywatnym stowarzyszeniem wiernych, któremu z ramienia Stolicy Apostolskiej nie towarzyszy Kongregacja ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, ale Dykasteria ds. Świeckich, Rodziny i Życia. Cała Katolicka Wspólnota Palavra Viva składa się z osób świeckich, kapłanów oraz rodzin. Określa się nas jako jedną z tzw. nowych wspólnot. Wrocławską wspólnotę tworzymy jako osoby świeckie, które starają się żyć według rad ewangelicznych ubóstwa, czystości i posłuszeństwa. Żyjemy dzięki Bożej opatrzności (polegamy na darowiznach, owocu hojności tych, którzy wierzą w naszą misję), zobowiązujemy się też do bezżeństwa i posłuszeństwa naszym przełożonym.

Charyzmatem wspólnoty jest głoszenie światu Jezusa Chrystusa – ewangelizacja, szczególnie ludzi młodych i rodzin. Chcemy ukazywać to, co najcenniejsze w Kościele – wiarę w Jezusa Chrystusa. Pragniemy strzec tego, co najświętsze, najcenniejsze – Boga obecnego w swoim Kościele i w sercach kobiet i mężczyzn. Wszystko chcemy podejmować w duchu posłuszeństwa biskupowi diecezjalnemu, Ojcu Świętemu i magisterium Kościoła.

Jaka jest w skrócie historia Palavra Viva?

Historia naszej wspólnoty zaczyna się, gdy młody człowiek, Alysson Norberto da Costa, przeżył swoje osobiste spotkanie z Panem Jezusem i doświadczył wylania Ducha Świętego w czasie rekolekcji dla młodzieży. Odtąd zaczął organizować spotkania modlitewne i formacyjne dla młodzieży ze swojej parafii, później również w innych miastach.

Ale zaczął też odczuwać pragnienie większego zaangażowania. Gdy w czasie kazania proboszcz jego parafii przywołał słowa papieża Jana Pawła II wzywające Kościół do wyjścia na spotkanie tych, którzy sami do Kościoła nie przychodzą, serce Alyssona musiało dać odpowiedź. Podzielił się tym pragnieniem ze swoimi najbliższymi. Po czasie modlitwy i rozeznania, rozpoznał Boże wołanie. Wspólnota została założona w sierpnia 1995 r., Alysson miał wtedy dwadzieścia jeden lat.

W 1998 roku podczas czuwania przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego, na placu św. Piotra w Rzymie papież Jan Paweł II wołał do przedstawicieli ruchów kościelnych: „Jak bardzo potrzeba dziś dojrzałych chrześcijan, świadomych swojej tożsamości nadanej im przez chrzest, świadomych swojego powołania i misji w Kościele i w świecie!”.

Te słowa „pracowały” w sercu Alyssona i w kwietniu 2007 roku poczuł wezwanie do powołania do istnienia szkoły ewangelizacji z zadaniem formowania „dojrzałych liderów chrześcijańskich”. Proponując formację ludzką, duchową i intelektualną, szkoła ma przygotowywać młodych do ewangelizacji, ale również do obrony wiary i nauczania Kościoła. Szkoła została otwarta w 2008 roku i odtąd przyjmuje młodych z cały Brazylii i innych krajów na jeden rok formacji i misji. W tym roku we Francji zostaną otwarte dwie kolejne szkoły – dla młodych z Europy – młodych z Polski serdecznie zapraszamy!

Czy łatwo jest Wam żyć w naszym mieście?

Pierwsze tygodnie nowej misji to zawsze duże wyzwanie. Ale cieszymy się bardzo, że jesteśmy tutaj we Wrocławiu! Zostałyśmy serdecznie przyjęte przez księdza arcybiskupa, kapłanów, młodzież i rodziny parafii św. Bonifacego oraz innych parafii.

Jakie macie plany? Czym się zajmujecie – albo będziecie się zajmować – we Wrocławiu?

Wierzymy, że nasza misja zaczyna się przede wszystkim u stóp Jezusa, przed Najświętszym Sakramentem. Przez modlitwę kładziemy fundament pod naszą misję. Modlimy się za młodych i za rodziny.

Chcemy też integrować się ze społecznością Wrocławia i archidiecezji wrocławskiej, aby móc głosić Chrystusa zarówno tym, którzy żyją z daleka od Kościoła, jak też służyć tym, którzy w Kościele szukają pogłębienia swojej wiary.

Jako wspólnota realizujemy nasz charyzmat przez następujące inicjatywy: spotkania modlitewne z młodymi lub całymi rodzinami, tygodnie misyjne w parafiach, spotkania ewangelizacyjne w szkołach i na wyższych uczelniach, rekolekcje dla młodych, duchowe towarzyszenie, medytacje kerygmatyczne, animacje duchowe, pielgrzymki i inne.

Wkrótce chcemy wyjść z propozycją cotygodniowej adoracji Najświętszego Sakramentu otwartej dla wszystkich. Jesteśmy otwarte na wszystkich, którzy chcą się przyłączyć do naszej modlitwy czy wspomóc w jakikolwiek sposób naszą misję.

Za pomoc w tłumaczeniu dziękujemy ks. Szymonowi Brodowskiemu z Sandomierza.

Kontakt z wrocławską wspólnotą:

palavravivawroc@gmail.com

twitter: @Mission Palavra Viva / Wroclaw

site: www. palavraviva.com

instagram: Mission Palavra Viva / Wroclaw

883 175 123

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama