Nowy numer 3/2021 Archiwum

30-lecie modlitwy Taizé w kościele NMP na Piasku i początek "ruchomych Piasków"

5 lutego obchodzono 30. rocznicę rozpoczęcia comiesięcznych modlitw "na Piasku". Przez lata w pierwsze środy miesiąca wieczorem rozlegały się tu kanony z Taizé.

Obecnie zmieni się nieco formuła tej modlitwy. Co miesiąc chcemy odwiedzać z modlitwą różne wrocławskie kościoły chrześcijańskie, nie tylko katolickie, przy czym co jakiś czas będziemy wracać na Piasek. Za miesiąc (4 marca) spotykamy się w duszpasterstwie akademickim „Wawrzyny” – mówi Janek z ekipy organizującej modlitwę śpiewami Taizé w kościele NMP na Piasku.

Dodaje, że obecnie ekipę tworzy kilka osób; chętni by do niej dołączyć są mile widziani. – Współpracujemy zresztą także z ludźmi ze wspólnot, w których będą się odbywać środowe modlitwy – tłumaczy. – Można oczywiście zgłaszać swoją parafię, duszpasterstwo, zapraszając nas na środową modlitwę – choć prawdopodobnie trzeba będzie trochę poczekać; tworzy się już kolejka. Zapraszamy jednak, by we własnym zakresie modlić się w duchu Taizé w swoich wspólnotach.

– Byłem na piątym roku studiów, kiedy modlitwa na Piasku się zaczynała. Przewinęło się przez nią kilka generacji. Zaczynaliśmy te spotkania dokładnie chyba 4 lutego, pamiętam, że cały kościół był wypełniony. Odpowiadałem za tę modlitwę przez rok, potem zabrali mnie do wojska – wspominał ks. Jacek Froniewski.

– Dla mnie to taki mały cud, że przez 30 lat ludzie potrafili się tutaj spotykać; kibicuję wam, żeby udało się kontynuować modlitwę przez kolejnych 30 lat – dodał. – Trzeba w to włożyć trochę serca i nie bać się. Nigdy sobie nie wyobrażałem, że za 30 lat spotkam się tu na modlitwie, którą zaczynaliśmy spontanicznie. Przeżyliśmy coś mocnego w czasie Europejskiego Spotkania Młodych; mieliśmy na Piasku, o ile dobrze pamiętam, taką modlitwę wieńczącą ESM [tym razem odbyła się w katedrze 18 stycznia] i chcieliśmy to kontynuować. Wracajcie tu na Piasek…

 „Z głębi serca zapewniam Was, że my, bracia z Taizé, trwamy w komunii z Wami także teraz, kiedy świętujecie trzydzieści lat modlitwy ze śpiewami Taizé w kościele NMP na Piasku we Wrocławiu (…) – napisał do uczestników modlitw brat Alois, dziękując w specjalnym liście za ostatni etap Pielgrzymki Zaufania we Wrocławiu. – Chcę zapewnić każdego i każdą z Was o naszej modlitwie i zachęcić, abyście podążali nadal drogą wiary i modlitwy, jak dotąd. Niech ta wspólna, comiesięczna modlitwa trwa jeszcze długo!”

Świętowanie jubileuszu trwało przy ul. Katedralnej 4, przy herbacie i ciastkach.

Plan najbliższych comiesięcznych ogólnowrocławskich modlitw Taizé w pierwsze środy miesiąca:

  • 4 marca, 20.00 – dolny kościół św. Wawrzyńca, ul. Bujwida 51 (DA „Wawrzyny”);
  • 1 kwietnia, 19.15 – kościół św. Anny, ul. Sobótki 42;
  • 6 maja, 19.15 – ewangelicki kościół Opatrzności Bożej, ul. Kazimierza Wielkiego 29;
  • 3 czerwca, 20.00 – kościół św. Macieja (CODA „Maciejówka”), pl. Nankiera 17 a.
30-lecie modlitwy Taizé w kościele NMP na Piasku i początek "ruchomych Piasków"   Janek mówił o idei "ruchomych Piasków". Agata Combik /Foto Gość
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama