Nowy numer 2/2021 Archiwum

80. rocznica pierwszej masowej zsyłki Polaków na Sybir

We Wrocławiu obchody potrwają kilka dni. Rozpoczną się od Mszy św. w parafii NMP Różańcowej na wrocławskich Złotnikach.

W nocy z 9 na 10 lutego 1940 roku NKWD na rozkaz władz sowieckich deportowało w bydlęcych wagonach w głąb Związku Radzieckiego prawie 140 tys. ludzi (rodziny wojskowych, urzędników, pracowników służby leśnej i kolei ze wschodniej części kraju).

Wielu nie przeżyło podróży na Sybir, a ci, którzy tam dojechali, zostali skazani na niewolniczą i katorżniczą pracę przy wyrębie lasów i budowie linii kolejowych w sowieckich obozach na mrozie i przy panującym głodzie.

Jak podaje Instytut Pamięci Narodowej, według szacunków władz RP na emigracji, w wyniku wywózek zorganizowanych w latach 1940–1941 do syberyjskich łagrów trafiło około miliona osób.

We Wrocławiu co roku lokalny oddział Związku Sybiraków przygotowuje szereg uroczystości na pamiątkę okrucieństwa i w hołdzie rodakom, którzy doświadczyli zsyłki.

Już w najbliższą niedzielę, 9 lutego o godz. 12, zostanie odprawiona Msza św. w intencji sybiraków w kościele pw. Najświętszej Marii Panny Różańcowej przy ul. Wielkopolskiej 3–5 we Wrocławiu. Po niej nastąpi złożenie kwiatów przy urnie z ziemią z mogiły polskiego zesłańca na Sybir, która jest umieszczona w ołtarzu Matki Bożej Królowej Polski. 

Następnie o godz. 13.30 w Złotnickim Centrum Spotkań (przy kościele) odbędzie się organizowane przez Centrum Historii Zajezdnia spotkanie z sybirakami oraz autorkami przewodnika historycznego "Przez Wrocław szlakiem pamięci zesłańców Sybiru" – Ewą Kobel oraz Kamillą Jasińską. Rozmowę poprowadzi Krzysztof Kunert. Podczas premiery publikacja będzie dostępna w promocyjnej cenie 12 zł. Wstęp wolny. 

Kolejnym wydarzeniem w ramach obchodów jest spotkanie sybiraków 11 lutego we wtorek w Sali Koncertowej Polskiego Radia (ul. Karkonoska 10), podczas którego zostanie wygłoszony referat okolicznościowy, będą wręczone odznaczenia, a także przewidziano czas na występ artystyczny.

Tradycją stało się również spotkanie pod wrocławskim pomnikiem Zesłańcom Sybiru na pl. Staszica. 12 lutego o godzinie 11 w pobliskim kościele pw. św. Bonifacego zostanie odprawiona uroczysta Msza św., a po niej o godzinie 12 pod pomnikiem czeka nas uroczystość patriotyczna, na której zaplanowano przemówienia, apel pamięci i złożenie kwiatów pod pomnikiem. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama