Nowy numer 33/2022 Archiwum

Cisza i muzyka. Krzysztof Boniecki

Krzysztof Boniecki niedawno wystąpił w auli PWT podczas obchodów Światowego Dnia Chorego we Wrocławiu. Możesz posłuchać jego śpiewu także dzięki teledyskowi przygotowanemu z pomocą przyjaciół słabo słyszącego muzyka i Fundacji FONIS - która zajęła się jego montażem.

Krzysztof jest wolontariuszem tej fundacji – związanej z Duszpasterstwem Głuchoniemych i Niewidomych Archidiecezji Wrocławskiej.

Choć na jedno ucho zupełnie nie słyszy, a w drugim ma głęboki niedosłuch, „od zawsze” śpiewa. Aparat słuchowy, który zaczął nosić w wieku 6 lat, oraz implant ułatwiają mu odnalezienie się w świecie dźwięków – lecz decydujące znaczenie miały pasja i wytrwałe dążenie do realizacji marzeń.

Cisza i muzyka. Krzysztof Boniecki   Krzysztof Boniecki w auli PWT. Agata Combik /Foto Gość

– Śpiewam od najmłodszych lat. Najpierw były to kolędy. Mama, która jest logopedą, śpiewała mi je, a ja uczyłem się od niej. Potem zacząłem słuchać coraz więcej piosenek w internecie, naśladowałem głos piosenkarek, piosenkarzy – wspomina.

Obecnie uczestniczy również w zajęciach wokalnych z Kamilą Smułką, nauczycielką muzyki i muzykoterapeutką ze Społecznego Integracyjnego LO Amigo, która prowadzi zajęcia dodatkowe we współpracy z Magdaleną Maj, wcześniej dyrygentką grupy początkującej chóru chłopięcego Narodowego Forum Muzyki. – Rozwijamy słuch harmoniczny, pracujemy nad emisją głosu, kształcąc zaplecze oddechowe, artykulacyjne, poszerzając skalę głosu – wyjaśnia K. Smułka.

Krzysztof bardzo lubi śpiewać po angielsku – jego ulubioną piosenką w tym języku jest utwór Hoziera „In the woods” – „W lasach”. Uczy się również grać na pianinie.

Posłuchaj: Cover utworu „Moja cisza” (sł. i muz. Gabriela Gąsior) w wykonaniu Krzysztofa Bonieckiego powstał w ubiegłym roku.

W nagraniu uczestniczyli: Piotr Matuszewski - instrumenty klawiszowe; zdjęcia - Paweł Lubicz-Miszewski, Natalia Rogala, Julia Radzikowska, Dawid Radzikowski; montaż - Fundacja FONIS, konsultacja logopedyczna - Lucyna Boniecka; koordynacja projektu - Agnieszka Lubicz-Miszewska. Twórcy projektu dziękują zespołowi GGDuo za możliwość bezpłatnego wykorzystania i rozpowszechniania utworu „Moja cisza” (sł. i muz. Gabriela Gąsior) Nagranie zrealizowano w Uniq Sound Studio.

Czytaj więcej o Fundacji FONIS.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama