Ile można powiedzieć na temat tych bezcennych kropel? Jak bardzo w nie się zapatrzeć, zasłuchać? Członkowie Stowarzyszenia Krwi Chrystusa żyją tajemnicą miłości, która wypełnia mszalne kielichy. 15 lutego przeżywali swój dzień skupienia w parafii św. Alberta Wielkiego we Wrocławiu.
Spotkanie rozpoczęła konferencja wygłoszona przez s. Bernadettę Pajdzik ASC.
Adoratorka Krwi Chrystusa przypomniała scenę z „Pasji” M. Gibsona, w której po biczowaniu Chrystusa Matka Boża zbiera z posadzki krew swojego Syna, oddając Mu hołd. Jest pierwszą adoratorką Krwi Chrystusa. Jej tajemnice zgłębiało potem wielu świętych, odkrywając coraz nowe wymiary Ofiary Jezusa.
Zgodnie z chrześcijańską tradycją pod skałą Golgoty znajdował się grób pierwszego człowieka, Adama. Po śmierci Jezusa, gdy zatrzęsła się ziemia, Jego Krew przez szczelinę spłynęła na czaszkę praojca ludzkości. Dokonało się Odkupienie.
– Dziś rozważamy zwykle tajemnicę Krwi przez pryzmat Eucharystii i Krzyża. Gdy mówimy o Krwi Chrystusa, mówimy o całej Jego Osobie. Symbol krwi Chrystusa oznacza życie i ofiarę – wyjaśniała siostra.
Przypomniała, że w sanktuarium Krwi Chrystusa w Częstochowie z wielką czcią przechowywane są relikwie ziemi nasączonej Krwią Pana. Jest to część relikwii z Mantui, a jej historia związana jest z rzymskim żołnierzem Longinusem. Kiedy na Golgocie przebił włócznią bok Chrystusa, wypłynęła z niego Krew i Woda. Po swym nawróceniu zawiózł ziemię nasączoną krwią do Mantui. Gdy poniósł śmierć męczeńską, pochowany został w pobliżu relikwii.
– Krew płynąca z przebitego Serca Jezusa jest źródłem odkupienia i darem nowego życia – mówiła adoratorka, podkreślając ogromną godność każdego człowieka odkupionego Krwią Pana. „W Jego ranach jest nasze zdrowie”. Orędzie płynące z tajemnicy Krwi Chrystusa nieśli św. Kasper del Bufalo – założyciel Misjonarzy Krwi Chrystusa i św. Maria de Mattias – założycielka Zgromadzenia Adoratorek Krwi Chrystusa.
– Trwaj przed Panem, który wisi na Krzyżu. On wylał całą Swoją Krew, aby zdobyć Twe serce – zachęcała. – Krew Jego woła do nas; jaką damy odpowiedź?
Uczestnicy spotkania wzięli udział w adoracji a następnie w Mszy św., której przewodniczył o. Faustyn Zatoka OFM – proboszcz parafii pw. św. Alberta Wielkiego. W homilii mówił o Bożych pragnieniach i ludzkich – często zgoła innych niż Chrystusowe. – Jeśli chcemy być uczniami Jezusa, musimy całkowicie zanurzyć się w Nim, w Jego łasce, Jego krwi, Jego miłości – stwierdził. Wobec Jego daru z Siebie nie można być obojętnym. Zjednoczenie z Nim popycha do służby – na wzór Jezusa umywającego uczniom nogi; pozwala włączać nasze cierpienia w Jego zbawczą Mękę. – Bądźmy tymi, którzy trwają w Tym, który nas do końca umiłował – mówił.
Po przyjęciu Komunii św. uczestnicy spotkania odmówili Akt Oddania się Przenajdroższej Krwi Jezusa Chrystusa.
– W naszej parafii jest prawie 50 członków Stowarzyszenia Krwi Chrystusa. Spotykają się zawsze w drugi czwartek miesiąca – wyjaśnia o. Faustyn. – Uczestniczą w Mszy św., przyjmując Komunię św. pod dwiema postaciami, odmawiają modlitwy do Krwi Chrystusowej, uczestniczą w spotkaniu formacyjnym.
Grupy Stowarzyszenia działają także m.in. we wrocławskich parafiach św. Bonifacego i Najświętszego Imienia Jezus. Wśród nabożeństw do Krwi Chrystusa jest m.in. specjalny Różaniec.
*
W parafii pw. św. Alberta Wielkiego w sobotę 29 lutego o 19.00 odbędzie się koncert pieśni wielkopostnych. Do uwielbienia Chrystusa cierpiącego zaproszą zebranych Antonina Krzysztoń i Marcin Majerczyk.