Nowy numer 42/2021 Archiwum

Kompania Jonatana opanowała Górę św. Anny. Tłum młodych na rekolekcjach

Na Górze św. Anny trwają rekolekcje dla dzieci i młodzieży organizowane przez Kompanię Jonatana i parafię NMP Bolesnej we Wrocławiu-Strachocinie. Grupa 190 osób spędza czas na modlitwie i zabawie, z biblijnymi postaciami - Dawidem, Jonatanem i Tobiaszem, pośród śpiewu i tańca z flagami.

Ks. Wojciech Jaśkiewicz, proboszcz strachocińskiej parafii, tłumaczy, że uczestnicy podzieleni są na grupy – najstarsza liczy 100 osób; średnia (IV-VII klasa) – 60 osób; najmłodszych jest 30 osób. Razem uczestniczą w porannych jutrzniach, w Mszach św. – podczas których brzmi także śpiew gregoriański – i w innych modlitwach. Biorą udział w katechezach i warsztatach, w adoracji Najświętszego Sakramentu.

– Mamy warsztaty teatralne, muzyczne i taneczne – z nauką tańców z flagami – tłumaczy Tomasz Kołodziej, członek ekipy prowadzącej rekolekcje – a także warsztaty rozwoju osobistego, podczas których młodzi z pomocą psychologów uczą się na przykład odkrywać swoje mocne strony, predyspozycje – co pomoże im wybrać zawód. Na zajęciach muzycznych uczą się pieśni liturgicznych i uwielbieniowych, wykonywania części stałych Mszy św. po łacinie, śpiewu liturgii godzin.

– Łączymy ze sobą zabawę i modlitwę – dodaje. – Nie brak tematów biblijnych. Ja prowadzę ze średnią grupą zajęcia na podstawie I Księgi Samuela. Rozmawiamy o tym, jak budować przyjaźń opartą na Bogu na przykładzie Dawida i Jonatana – który jest oczywiście dla Kompanii Jonatana bardzo ważną postacią.

Najmłodsi zajmują się Księgą Tobiasza – przygotowują biblijne przedstawienie o dziejach tej biblijnej postaci. Mają zajęcia plastyczne, podczas których wykonują odpowiednie rekwizyty – na przykład rybę (co ciekawe, nawet z… wnętrznościami, opisanymi w Księdze Tobiasza). Starają się w Biblię wejść „całym sobą”, przeżyć jak najgłębiej historię zbawienia. Najstarsi z kolei mają zajęcia dotyczące modlitwy osobistej.

– Młodzi chcą być razem, a jednocześnie bardzo angażują się w wymiar religijny. Sami, z własnej inicjatywy, modlą się na przykład na różańcu w kaplicy; młodzież dodatkowo wieczorami modli się liturgią godzin. Nie brak czasu na zabawę i budowanie przyjaźni – podkreśla ks. W. Jaśkiewicz. – Bardzo duża ilość uczestników rekolekcji świadczy o wielkim zapotrzebowaniu na takie wydarzenia.

Kompania Jonatana opanowała Górę św. Anny. Tłum młodych na rekolekcjach   Dzieci wykonują rybę, poznając Księgę Tobiasza. Archiwum uczestników Kompania Jonatana opanowała Górę św. Anny. Tłum młodych na rekolekcjach   Wielu młodych rozwija talenty muzyczne. Archiwum uczestników Kompania Jonatana opanowała Górę św. Anny. Tłum młodych na rekolekcjach   Uwielbienie z flagami. Archiwum uczestników
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama