Nowy numer 14/2020 Archiwum

Abp Józef Kupny z Orłem Piastów Śląskich

Metropolita wrocławski znalazł się wśród osób, które otrzymały nagrodę Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach. Laury Umiejętności i Kompetencji to wyróżnienia przyznawane co roku przez środowiska gospodarcze Śląska i Opolszczyzny. Są symboliczną formą uznania dla wybitnych postaci świata nauki, biznesu, kultury i polityki.

Poza abp. Kupnym nagrody w tym roku otrzymali m.in. Georgette Mosbacher, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce, oraz prof. Franciszek Kokot, światowej sławy nefrolog i endokrynolog. Pasterzowi Kościoła wrocławskiego przyznano nagrodę specjalną Orła Piastów Śląskich.

Metropolita wrocławski, dziękując za wyróżnienie, zwrócił uwagę na nauczanie społeczne Kościoła, które - jak zaznaczył - już od encykliki "Quadragesimo anno" Piusa XI akcentowało, że każde przedsiębiorstwo tworzą nie tylko kapitał i praca, ale także osoba, która w twórczy sposób łączy powierzony sobie kapitał z ludzką pracą, czyli przedsiębiorca. - Od tamtego czasu problematyka przedsiębiorstw, małych firm, pracodawców i przedsiębiorców w dokumentach społecznych jest ciągle na nowo i w twórczy sposób podejmowana - mówił pasterz Kościoła wrocławskiego, dodając, że dziś do języka dokumentów społecznych Kościoła weszło słowo "biznes", a o działalności gospodarczej mówi się już jako o szczególnego rodzaju powołaniu człowieka. - Humanizacja życia gospodarczego, etyka gospodarcza, przedsiębiorcy i ich działalność mieszczą się w polu troski i zainteresowania Kościoła, dlatego otrzymaną nagrodę traktuję także jako wyraz uznania środowiska gospodarczego dla dorobku społecznej myśli Kościoła - wyznał metropolita z Wrocławia.

W poprzednich latach Laurami Umiejętności i Kompetencji uhonorowani zostali m.in.: papież Jan Paweł II, prezydenci Lech Wałęsa, Bronisław Komorowski i Václav Havel, sekretarz generalny NATO Javier Solana, szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso, kard. Stanisław Dziwisz, abp Wiktor Skworc, Jan Nowak-Jeziorański, profesorowie: Bronisław Geremek, Zbigniew Brzeziński, Władysław Bartoszewski, Leszek Balcerowicz, a także kompozytor i dyrygent Krzysztof Penderecki.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Polecamy

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama