Nowy numer 43/2020 Archiwum

Medal 100. rocznicy powstania Policji Państwowej dla abp. Józefa Kupnego

Metropolita wrocławski otrzymał odznaczenie podczas odbywającej się dziś w stolicy Dolnego Śląska jubileuszowej, 5. konferencji pt. "Racjonalizacja procesów zapewnienia bezpieczeństwa uczestników zgromadzeń religijnych".

Odznaczenie - jak tłumaczy mł. insp. dr Aleksander Babiński - zostało ustanowione 28 czerwca 2019 r. i ma charakter jubileuszowego medalu. Mogą je otrzymać funkcjonariusze Policji orz inne osoby w uznaniu za osiągnięcia w popularyzowaniu tradycji i dokonań tej formacji.

- Przez organizowane od 5 lat konferencje poświęcone kwestii bezpieczeństwa osobom uczestniczącym w zgromadzeniach religijnych ksiądz arcybiskup potwierdza, że tematyka przeciwdziałania zagrożeniom nie jest mu obca - podkreślił mł. insp. Babiński.

Ksiądz arcybiskup zwrócił uwagę, że bezpieczeństwa nie zdobywa się raz na zawsze. - Szczególnie dziś, wobec nieprzewidywalności świata oraz występującego napięcia pomiędzy bezpieczeństwem i ludzką wolnością rozumianą jako prawo do samostanowienia i bycia sobą, wciąż należy poszukiwać nowych dróg prowadzących do zapewnienia człowiekowi tej cennej i upragnionej wartości - tłumaczył hierarcha.

Wyraził przy tym radość, że podjęta w 2016 r. w kontekście Światowych Dni Młodzieży współpraca pomiędzy różnymi instytucjami Kościoła wrocławskiego, Szkołą Główną Służby Pożarniczej z Warszawy oraz Wyższą Szkołą Policji ze Szczytna znajduje kontynuację w twórczych poszukiwaniach sposobów zapewnienia bezpieczeństwa wiernym, pragnącym oddawać cześć Bogu.

- Na uwagę zasługuje interdyscyplinarny charakter podejmowanych działań. Przyczynia się to - jak wierzę - do wypracowania w sposób najbardziej kompetentny reguł postępowania i dyrektyw służących zarówno duszpasterzom, osobom i instytucjom odpowiedzialnym za zapewnienia bezpieczeństwa, jak i samym wiernym - powiedział abp Kupny.

Po raz pierwszy tegoroczna konferencja miała charakter międzynarodowy. Poza ekspertami zajmującymi się kwestią bezpieczeństwa z Polski wśród wykładowców znaleźli się także goście z Ukrainy oraz przedstawiciel Żandarmerii Watykańskiej.

Wykładowcy dyskutowali m.in. nad kwestią zapewnienia bezpieczeństwa celebransom przewodniczącym celebracjom liturgicznym w kontekście zamachów dokonywanych na świecie podczas sprawowania liturgii.

Poznali także zagadnienia związane z ochroną przeciwpożarową obiektów sakralnych na Ukrainie. Wysłuchali również wykładów na temat działań Żandarmerii Watykańskiej i Gwardii Papieskiej w organizacji uroczystości religijnych czy omawiającego działania ratownicze prowadzone podczas pożaru katedry Notre-Dame.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama