Nowy numer 3/2021 Archiwum

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych we Wrocławiu

W najbliższą sobotę i niedzielę na terenie Wrocławia odbędą się dwudniowe obchody związane z upamiętnieniem żołnierzy II konspiracji walczących z reżimem komunistycznym w latach 1945-1963.

Prezes Stowarzyszenia Odra-Niemen Ilona Gosiewska podkreśla, że dzień 1 marca jest dniem szczególnym dla organizacji, którą kieruje.

- Przez ostatnie 10 lat poznawaliśmy wrocławskich, dolnośląskich Żołnierzy Wyklętych, mamy stały kontakt z ich rodzinami - mówi.

Natomiast Dominik Rozpędowski, jeden z koordynatorów dni pamięci o Żołnierzach Wyklętych uważa, że ludzie dolnośląscy Niezłomni mieli duży wpływ na kształtowanie się samej organizacji. - Mamy świadomość, że tematyka Żołnierzy Wyklętych stała się w ostatnich latach mocno spopularyzowana. Jednak dla naszych działań, jest ona nadal niezmiennym i istotnym obszarem - wyjaśnia.

Pierwszym z gości wrocławskich obchodów będzie Lidia Lwow, żołnierz AK, skazana na dożywocie w 1950 r. (wyszła z więzienia w 1956 roku). Po śmierci żony majora Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki"” była jego partnerką. Drugim gościem będzie Eugeniusz Siemaszko, który w 1946 r. został skazany na śmierć przez władze komunistyczne, lecz po 10 latach więzienia wyszedł na wolność.

Tegoroczne obchody zostały podzielone na dwa dni. Zaplanowano wydarzenia zarówno kulturalne, jak i sportowe. W sobotę odbędzie się maraton filmowy i tematyczny związany z Żołnierzami Wyklętymi. Z kolei w niedzielę na Stadionie Olimpijskim odbędzie się kolejna edycja Biegu Wilczym Tropem. Na odcinkach: 1963metry, 5 km i 10 km. Zapisy na bieg odbywają się poprzez formularz: https://www.datasport.pl/zapisy/portal/zawody.php?zawody=5258

Akcentem finalnym będzie marsz pamięci w stolicy województwa dolnośląskiego z elementami muzycznymi i inscenizacjami.

Harmonogram obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych:

Sobota, 29 lutego:

  • 12.00 - 22.00 - maraton filmowo-dyskusyjny w Civitas Christiana, ul. Kuźnicza 11.
  • 17.00 - porządki na kwaterach ofiar komunizmu, Cmentarz Osobowicki, pola 81a i 120.

Niedziela, 1 marca:

  • 8.30 - oficjalne uroczystości państwowe. Początek przy głównej bramie Cmentarza Osobowickiego.
  • 10.00 - Bieg Tropem Wilczym. Stadion Olimpijski
  • 12.00 - uroczysta Msza św. w kościele pw. św. Elżbiety w rynku.
  • 16.00 - wydarzenie filmowo-muzyczne na pl. Wolności
  • 19.00 - Marsz Pamięci (rynek - pl. Gołębi - ul. Świdnicka - pl. Wolności).

Organizatorem jest Stowarzyszenie Odra-Niemen, partnerami z kolei są Stowarzyszenie Civitas Christiana oraz Stowarzyszenie Wielki Śląsk.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama