Nowy numer 23/2020 Archiwum

Odważ się być wolny

Walczymy o to, by nasze otoczenie rozumiało ideę i sens postu.

Uroczystej Mszy św. w archikatedrze wrocławskiej w Środę Popielcową przewodniczył abp Józef Kupny. Jednocześnie był to początek wielkopostnych rekolekcji w parafii katedralnej. Pierwszą naukę podczas Eucharystii wygłosił ks. Aleksander Radecki. Od razu przyznał, że słowo „post” nie należy już do podstawowego słownika dzisiejszego pokolenia i nie znajduje potwierdzenia w praktyce życia Kościoła domowego.

– Czy post jest aż tak trudny, że aż niewykonalny? Co to za post, skoro wprawdzie nie zjem w piątek mięsa, ale wprowadzę do swojego organizmu 25 pierogów ruskich albo 15 przepysznych placków ziemniaczanych, że o słodyczach już nie wspomnę… Co to za post, skoro po jego zakończeniu jemy i pijemy niemal bez opamiętania? Może poczekamy dzisiaj do północy i odbijemy sobie to, czego nie zjedliśmy w ciągu dnia… – mówił ks. Radecki. Podkreślił, że człowiek niezdolny do postu nie jest człowiekiem wolnym, a zatem umiejętność zachowania postu to nasze być albo nie być. Nie chodzi tylko o posiłki. Św. Jan Paweł II powiedział, że jeśli potrafię odmówić sobie rzeczy dozwolonej i dobrej, prawdopodobnie będę umiał odmówić sobie także rzeczy niedozwolonej i złej. – Odważysz się powiedzieć, że dziś post jest przeżytkiem, pachnie zatęchłym średniowieczem i powiesz, że jesteś wolnym człowiekiem, podczas gdy nad marnościami takimi jak papierosy, alkohol, smartfon czy telewizja nie chcesz i nie umiesz zapanować? – pytał zebranych kaznodzieja. Pościć to znaczy odmówić sobie rzeczy dozwolonej i dobrej ze względu na Pana Boga. W świecie przeróżnych bożków, jakich sobie ludzie namnożyli, zasłaniając tym samym obraz Boga prawdziwego, post okazuje się niezwykle potrzebny jako sposób przywracania porządku w myśleniu i działaniu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama