Nowy numer 22/2023 Archiwum

Mamy nową Radę Duszpasterską Archidiecezji Wrocławskiej

Czym jest taki organ w archidiecezji i kto wszedł w jej skład?

Rada duszpasterska pełni funkcję doradczą biskupa diecezjalnego i jest zwoływana zależnie od potrzeb duszpasterskich.

Do jej zadań należy badanie pod władzą biskupa wszystkiego, co dotyczy działalności pasterskiej oraz analizowanie i formułowanie konkretnych wniosków. Kodeks Prawa Kanonicznego wskazuje, że do rady powinni należeć wierni, którzy będą odzwierciedleniem całego obrazu diecezji, a zatem zarówno duchowni oraz świeccy.

- W myśl Kodeksu Prawa Kanonicznego oraz statutów Rady Duszpasterskiej Archidiecezji Wrocławskiej abp Józef Kupny powołał w nową radę duszpasterską. W jej skład wchodzą duchowni pracujący w różnych obszarach duszpasterstwa archidiecezji. Zarówno proboszczowie dużych miejskich parafii oraz pracujący w małych wiejskich wspólnotach. Księża z wieloletnim doświadczeniem, a także młodzi kapłani ze wszystkich krańców archidiecezji.  Duchowni zarówno zajmujący się duszpasterstwem młodzieży, jak i pełniący funkcję choćby kapelana szpitala - mówi ks. Arkadiusz Krziżok, dyrektor wydziału duszpasterskiego wrocławskiej kurii.

Oprócz pełnionych funkcji duchowni ci zaangażowani są także w różne ruchy i wspólnoty m.in. Ruch Światło-Życie, Domowy Kościół, Neokatechumenat, Odnowa w Duchu Świętym, Ruch Odnowy Parafii, Ślęża – góra Tabor młodych.

Natomiast świeccy powołani do rady to reprezentacja osób zaangażowanych w różne wspólnoty i dzieła na terenie archidiecezji. Ludzie w zróżnicowanym wieku, pracujący w różnych zawodach, mieszkający w różnych rejonach.

- Pochodzą oni z wielu środowisk duszpasterskich i wspólnot: Domowy Kościół, Rycerze Kolumba, duszpasterstwa akademickie, Diecezjalne Duszpasterstwo młodzieży, spotkania małżeńskie, Lew Judy, Neokatechumenat, Wspólnota Płomień Pański. W swoich parafiach zajmują się wieloma inicjatywami, takimi jak: New Pastoral, kurs Crowna, inicjatywa tato.net, Orszak Trzech Króli, Ruch Dla Lepszego Świata, kursy Alfa, czy wolontariat Taize - wymienia ks. Piotr Rozpędowski, sekretarz rady.

Pierwsze spotkanie organizacyjne miało miejsce 29 lutego w gmachu seminarium wrocławskiego. Oficjalne spotkanie odbędzie się pod przewodnictwem metropolity wrocławskiego.

Na początku członkowie rady zajęli się wskazaniem podstawowych zadań. Zastanawiano się nad tym jakie inicjatywy w diecezji wprowadzić, a z czego zrezygnować.

- Ważne, by wpatrywać się w znaki czasu i wpisywać się w ogólnopolski plan duszpasterski. Rada Duszpasterska ma być ciałem żywym, mieć autentyczne przełożenie na sprawy, które się w dzieją diecezji - podkreśla ks. Krziżok.

Padły także postulaty, aby skupić się na przekazie dobrych informacji o wydarzeniach organizowanych na terenie archidiecezji, pokazywać jedność oraz siłę wspólnot, znaleźć kanał dotarcia do ludzi, którzy nie są związani z Kościołem, do osób, które nie korzystają z mediów katolickich, którzy nie chodzą na Mszę świętą.

- Chcemy się zająć również tworzeniem struktur w parafiach, które wspierają księży. Padł pomysł, aby rada była otwarta na pomysły osób z zewnątrz poprzez możliwość kontaktu z sekretariatem rady - zapowiada ks. Rozpędowski

Prezentujemy skład rady na następnej stronie.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast