Pokazało to zainteresowanie podczas marcowej konferencji na temat kształtowania postaw patriotycznych w wychowaniu dzieci i młodzieży w Ziębickim Centrum Kultury.
Organizatorem szkolenia było Katolickie Liceum Ogólnokształcące w Henrykowie wspierane przez władze gminy Ziębice i WKU Kłodzko. Patronat nad szkoleniem objęli abp. Józef Kupny, metropolita wrocławski, oraz Dolnośląski Kurator Oświaty Roman Kowalczyk, który podsumował spotkanie. W konferencji wzięło udział prawie 70 przedstawicieli placówek oświatowych Dolnego Śląska oraz liczna grupa dzieci i młodzieży.
Całość rozpoczął wicestarosta powiatu ząbkowickiego. W części wykładowej prelegentami byli dr Mariusz Szpilarewicz, burmistrz Ziębic, dr Magdalena Malik i ks. dr Bartosz Mitkiewicz – adiunkci PWT Wrocław, prof. dr hab. Ryszard Bartoszewicz, prorektor ds. nauczania AWF Wrocław, oraz ppłk Jan Kutny.
Prelegenci omówili znaczenie środowiska lokalnego, szkoły oraz rodziny w kształtowaniu postaw patriotycznych. Skupili się na roli tradycji, której podtrzymywanie jest powinnością obywatelską wypływającą z miłości do ojczyzny i szacunku dla innych narodów.
Dalsza część konferencji poświęcona była praktycznym zasadom funkcjonowania pocztów sztandarowych oraz delegacji uczniów biorących udział w uroczystościach państwowych i religijnych. Krótkie szkolenie przeprowadzili płk Jan Deja, ks. kpt. dr Krzysztof Deja, dyrektor KLO oraz por. Adrian Cieślik, oficer WKU Wrocław.
- Dla uczniów KLO uczestniczących w spotkaniu konferencja była okazją do uświadomienia sobie, jakimi wartościami powinien się kierować Polak patriota, a które są tak mocno pielęgnowane w naszej szkole. Rozpoczęta inicjatywa może doczekać się cyklicznego charakteru - oświadcza ks. kpt dr Krzysztof Deja, dyrektor KLO.
- Wykłady na konferencji były naprawdę ciekawe. Myślę, że to przez tematykę, ponieważ pojęcie patriotyzmu jest mi szczególnie bliskie. Najbardziej podobał mi się wykład profesora Bartoszewicza z AWF-u. To przez sposób prowadzenia wykładu i bardzo dobre omówienia tematu - stwierdza Dominik Wilczyński, uczeń klasy drugiej liceum.
- Cieszę się, że podczas wykładów dowiedzieliśmy się wiele o znaczeniu słowa patriotyzm, a przede wszystkim o wykorzystaniu patriotyzmu w życiu codziennym i w rodzinie. W drugiej części mogliśmy poznać między innymi zasady udziału pocztów sztandarowych, a także wojska w oficjalnych uroczystościach. - wspomina Oliwia Rogala z klasy pierwszej liceum.