Nowy numer 4/2023 Archiwum

Walka z koronawirusem. Ważne badania prof. Marcina Drąga z Politechniki Wrocławskiej

Prof. Marcin Drąg z Politechniki Wrocławskiej rozpracował enzym, którego znajomość jest kluczowa w walce z koronawirusem. - Jeśli enzym potraktujemy jako zamek, to my do niego dorobiliśmy klucz - mówi profesor w rozmowie z PAP.

Badania prof. Marcina Deląga (laureata Nagrody FNP za rok 2019 w obszarze nauk chemicznych i o materiałach) i jego zespołu stają się bazą dla poszukiwań leku na COVID-19.

Profesor wyjaśnia, że wspomniany enzym – proteaza SARS-CoV-2 Mpro – umożliwia wirusowi życie. Zahamowanie jego działania oznacza zabicie koronawirusa. Sukces obecnych badań to m.in. owoc współpracy wrocławskich naukowców z grupą prof. Rolfa Hilgenfelda z Lübeck University w Niemczech. Naukowiec ten przyczynił się w znacznym stopniu do wygaszenia poprzedniej epidemii SARS.

Na początku tego roku prof. Hilgenfeld uzyskał enzym – proteazę koronawirusa SARS-CoV-2 – i udostępnił go wrocławskim naukowcom. Zespół prof. Drąga zaczął go wówczas bardzo dokładnie badać. Tłumaczy, że ów enzym praktycznie nie występuje u ludzi, dlatego lek uderzający w niego nie powinien być szkodliwy dla człowieka.

Publikacja zespołu prof. Drąga jest w trakcie recenzowania, ale jej autorzy już udostępnili wyniki badań naukowcom z całego świata. Wrocławscy badacze zajmują się również innymi białka koronawirusa. Szybkie badania są możliwe dzięki wypracowanej przez profesora Hybrydowej Kombinatorycznej Bibliotece Substratów (HyCoSuL) – specjalnej platformie technologicznej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy