Nowy numer 48/2020 Archiwum

Przypomnienie dla kapłanów i wiernych

Metropolita wrocławski, abp Józef Kupny skierował pismo do kapłanów przypominające o obowiązujących zasadach podczas trwającego stanu zagrożenia epidemicznego.

To nie będzie ani instrukcja, ani dekret, ale zwykłe pismo przypominające, że wciąż obowiązują nas te regulacje, które zostały wprowadzone w związku z ogłoszeniem stanu zagrożenia epidemicznego, które dotyczą nie tylko Mszy św., ale również pogrzebów - mówi ks. Rafał Kowalski, rzecznik prasowy archidiecezji wrocławskiej. - Prosimy proboszczów, by zwracali uwagę, aby w pogrzebach uczestniczyła tylko najbliższa rodzina zmarłego, a wszyscy ci, którzy chcą oddać cześć zmarłemu i go pożegnać zrobili to indywidualnie po uroczystości.

Ksiądz rzecznik zaznacza, że to przypomnienie jest o tyle ważne, bo kaplice cmentarne są zazwyczaj niewielkie i nie można w nich zapewnić bezpiecznej odległości między uczestnikami pogrzebu. - W szczególnych okolicznościach, gdy kapłan odprawiający zauważy, że uczestników jest więcej jak 50, może zdecydować o tym, by uroczystość odbyła się poza kaplicą na przykład nad grobem zmarłego - wyjaśnia.

Ks. Kowalski podkreśla przy tym, że nie zmienia się forma pogrzebu i nie rezygnuje się z modlitw i nie skraca się obrzędu. - Zwracamy tylko, aby zachować wszelkie środki ostrożności i zmniejszyć ryzyko zakażenia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama