Nowy numer 15/2020 Archiwum

Droga bezcennych doświadczeń

W Metropolitalnym Wyższym Seminarium Duchownym we Wrocławiu mieszka na stałe ponad 70 osób – kleryków, diakonów i przełożonych. Jak zmieniło się ich życie w czasie pandemii koronawirusa?

Czas, który przeżywamy, jest nadzwyczajny i – ze względu na ograniczenia w przemieszczaniu się – uciążliwy dla wszystkich polskich obywateli, również dla tych, którzy na co dzień mieszkają w miejscach zbiorowego zakwaterowania. Nie inaczej jest we wrocławskim seminarium duchownym, które jest jednym z tych, które kontynuuje formację przyszłych kapłanów, choć wygląda ona nieco inaczej. Rektor MWSD ks. dr Kacper Radzki przyznaje, że nachodziły go wątpliwości, czy nie powinien odesłać podopiecznych do domów rodzinnych. – Trzeba pamiętać, że zadaniami, które stoją przed przełożonymi, są zapewnienie bezpieczeństwa oraz poczucia bezpieczeństwa – bo obie te rzeczywistości nie muszą iść w parze – a także buforowanie napięć, które się pojawią. Mam jednak wewnętrzne przekonanie, że decyzja o zatrzymaniu ich tutaj jest lepsza, niż zaproponowanie im wyjazdu do rodzin – zaznacza. Przekonuje również, że klerycy oraz przełożeni, na podobieństwo wspólnoty zakonnej, podejmują modlitwę w zamknięciu za tych, którzy w danym momencie zajmują się zupełnie czym innym, tym, do czego są powołani w walce z chorobą.

Dostępne jest 14% treści. Chcesz więcej? Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Polecamy

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama