Wielka akcja "Rodacy Bohaterom" zastopowana, ale nadal można pomóc rodakom na Wschodzie

Ze względu na wyjątkową sytuację władze Stowarzyszenia "Odra-Niemen" musiały wstrzymać dostawy darów dla Polaków za wschodnią granicą. Przygotowano jednak inną opcję wsparcia.

Od grudnia do końca lutego w ramach ogólnopolskiej akcji "Rodacy Bohaterom" do Polaków na Wschodzie trafiło 46 ton darów podczas kilkunastu wypraw.

- Dotarliśmy do rodaków na Łotwie, Litwie, Białorusi, Ukrainie. Byliśmy również w Rumunii i Mołdawii. Ostatnie wyprawy, planowane na marzec, zostały z oczywistych względów wstrzymane. W naszych magazynach w różnych częściach Polski zostało jeszcze 12 ton darów. Po wielu rozmowach uznaliśmy, że część zebranych artykułów trafi do ośrodków pomocy społecznej w całym kraju dla osób pozostających w kwarantannie, dla seniorów i dla rodzin z osobami niepełnosprawnymi - mówi Ilona Gosiewska, prezes Odry-Niemen.

Jak zapowiada, raczej do czerwca nie wyruszy żadna wyprawa na Wschód. 4 tony artykułów spożywczych pozostawiono jako zabezpieczenie dla środowisk kombatanckich, Sybiraków i solidarnościowców w granicach kraju. Obecnie Odra-Niemen nie przyjmuje w swoich oddziałach oraz poprzez koordynatorów darów spożywczych do paczek.

- Dla samych kombatantów zupełnie zrozumiałe jest przekazanie części artykułów dla ludzi objętych kwarantanną. Boli nas bardzo, że po raz pierwszy od 10 lat nikt z nas nie będzie mógł wybrać się przed Wielkanocą do naszych rodaków na Białorusi. Zwłaszcza do kombatantów Armii Krajowej na Grodzieńszczyźnie i seniorów w Iwieńcu. Zwracamy się do państwa z prośbą o zebranie pieniędzy na bony świąteczne dla tych dwóch środowisk - apeluje I. Gosiewska.

Stowarzyszenie "Odra-Niemen" potrzebuje 6 tys. zł, by podzielić je na 20 bonów po 300 zł i obdarować nimi 10 najbardziej potrzebujących kombatantów z rejonu Grodna i 10 potrzebujących seniorów z Iwieńca. To realne wsparcie przedświąteczne dla tych ludzi, ale również wyraz pamięci nas, Polaków z ojczyzny.

- Próbujemy nowych możliwości, ale jedno się nie może zmienić - pamięć i wdzięczność tym, którzy wcześniej dla nas tak wiele zrobili - podsumowuje prezes Odry-Niemen.

Każdy, kto chce dołożyć się do bonów na święta dla rodaków zza wschodniej granicy, może to zrobić poprzez zrzutkę internetową TUTAJ.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..