Abp Józef Kupny zdecydował o dyspensie od uczestnictwa w Mszy św. w najbliższe niedziele oraz podczas Triduum Paschalnego. Wydał też dekrety: o posłudze duszpasterskiej w okresie epidemii, na Wielki Tydzień i święte Triduum Paschalne, a także dotyczący uroczystości I Komunii Świętej.
Wydane dokumenty są odpowiedzią na zagrożenie rozprzestrzeniania się koronawirusa również na terenie archidiecezji wrocławskiej.
Dyspensa metropolity wrocławskiego od uczestnictwa w niedzielnych i świątecznych Mszach św. wydana jest na czas nieokreślony, czyli do odwołania i oznacza, że brak fizycznej obecności na Eucharystii w te dni nie jest grzechem. Abp Kupny zachęca również, by korzystać w tym czasie z transmisj przeprowadzanych w radiu, telewizji i internecie oraz praktykować wspólną modlitwę w rodzinnym gronie. (czytaj treść dyspensy w całości).
Dekret o posłudze duszpasterskiej w czasie epidemii mówi m.in. o tym, że kościoły poza celebracjami liturgicznymi powinny pozostać otwarte, by wierni mogli w nich się indywidualnie modlić. Metropolita wrocławski zaznacza też, że do posługi przy ołtarzu (przy ograniczonej ustawowo liczbie wiernych) nie mogą być dopuszczone osoby nieletnie. Zabrania się również organizować procesje z Najświętszym Sakramentem i relikwiami świętych, obrazami i figurami nie przewidziane przez prawo bez uprzedniej zgody. Specjalne ustalenia dotyczą udzielania sakramentów chrztu św. i bierzmowania, a także posługi chorym i sakramentu ostatniego namaszczenia, a także wypełnieniu przez wiernych trzeciego przykazania kościelnego.
Bardzo ważnym elementem dekretu jest część poświęcona sprawowaniu sakramentu pokuty i pojednania oraz sprawowania obrzędów pogrzebowych. (czytaj treść dekretu w całości oraz załącznik dot. uzyskania przebaczenia grzechów ciężkich w sytuacji nadzwyczajnej poza spowiedzią).
Kolejny dekret dotyczy obchodów Wielkiego Tygodnia i Świętego Triduum Paschalnego. Abp Józef Kupny zwraca w nim uwagę, że w sytuacji, w której się znajdujemy, trzeba "pewne słowa, gesty i znaki podkreślić, a inne wyjątkowo opuścić, aby wyrazić istotę świąt przeżywanych w tej szczególnej sytuacji". Zwraca uwagę, że liturgia Triduum Paschalnego powinna być sprawowana godnie i zarazem w swej prostocie pięknie oraz, że należy ją przygotować niezależnie od liczby wiernych, którzy wezmą w niej osobiście udział. W dalszej części dokumentu są wskazówki jak powinna wyglądać celebracja w poszczególne dni Wielkiego Tygodnia. Jest też informacja o tym, że w Wielką Sobotę nie będzie publicznego błogosławienia pokarmów. Niejako w zamian zachęca się, by przed wielkanocnym śniadaniem w rodzinach odbył się obrzęd błogosławieństwa stołu przed uroczystym posiłkiem (tekst dostępny TUTAJ). Po liturgii Wielkiej Soboty nie będzie również procesji rezurekcyjnych wokół kościołów. (czytaj dekret w całości).
Ostatni z wydanych dekretów dotyczy sprawowania uroczystości I Komunii Świętych. Metropolita wrocławski zwraca w nim uwagę, że jeśli stan epidemii będzie się utrzymywał również po świętach, uroczystości należy odwołać. Jeśli jednak dzieci wrócą do szkoły po oktawie Wielkiej Nocy, należy decyzję podjąć po konsultacji z rodzicami (czytaj dekret w całości).