Nowy numer 3/2021 Archiwum

Reguła życia prezbiterów archidiecezji wrocławskiej

Księża mieli otrzymać dokument zredagowany przez zespół ds. stałej formacji kapłanów archidiecezji wrocławskiej podczas Mszy św. Krzyżma w wielkoczwartkowe przedpołudnie od abp. Józefa Kupnego. Niestety, ze względu na okoliczności, "Reguła życia" została wysłana pocztą. A co się w niej znajduje?

Ksiądz Maciej Małyga, wikariusz biskupi ds. stałej formacji kapłanów archidiecezji wrocławskiej, podkreśla, że wydana pozycja ma charakter diecezjalnej konstytucji życia księdza zarówno w jego wymiarze duchowym, jak i codziennym. Przyznaje, że "Regułę życia" można porównać z regułami obowiązującymi we wspólnotach zakonnych. - Ona zawiera bardzo konkretne zobowiązania, które wynikają z samych święceń kapłańskich, m.in. do modlitwy brewiarzowej, posłuszeństwa biskupowi czy celibatu. Nie ma tam nic nowego, ale wszystkie zasady naszego życia kapłańskiego i posługiwania zostały zebrane w jednym miejscu - wyjaśnia.

Po co powstał ten dokument? - "Reguła życia" nie jest czymś rewolucyjnym. To przypomnienie zasad oraz podkreślenie roli formacji stałej kapłanów w całym życiu kapłanów. Wiemy też, jak to zrobić - to konkretna droga, a ksiądz diecezjalny ma swój charyzmat - słowo, sakrament i Boży lud - dodaje.

Pewne zobowiązania kapłańskie są oczywiste dla każdego. Są jednak wśród nich i takie, o których wierni powszechnie nie wiedzą. Jakie? - One też są oczywiste, ale nie są widoczne na pierwszy rzut oka. To na przykład regularna spowiedź u stałego spowiednika, nawet co dwa tygodnie. Drugim takim zobowiązaniem jest ciągłe kształcenie się w teologii. Trzecią jest propozycja ubóstwa, realizowana na przykład w formie dziesięciny na wybrany cel - wymienia ks. Maciej. Zaznacza, że jest tam również mowa o roli przyjaźni między kapłanami.

Ksiądz Maciej zaznacza, że "Reguła życia" miała trafić do księży podczas Mszy św. Krzyżma w katedrze wrocławskiej w Wielki Czwartek. - W związku z obecną sytuacją abp Kupny zrobił dla księży prezent i wysłał im naszą konstytucję pocztą już teraz, co na pewno będzie umocnieniem w tym trudnym czasie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama