Nowy numer 2/2021 Archiwum

Trojaczki z Wrocławia

Pierwsze USG wykazało ciążę, a drugie ciążę bliźniaczą. Dopiero podczas trzeciego badania Anna i Adrian Plutowie z Wrocławia dowiedzieli się, że na świat przyjdą trojaczki. Milena, Lilianna i Karolina urodziły się 9 marca w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu.

Dziewczynki przyszły na świat w 34. tygodniu ciąży i od kilku dni przebywają już w domu. Pierwsza urodziła się Milena. Ważyła 2 kg i mierzyła 48 cm. Następna była Lilianna (1710 g i 45 cm) oraz Karolina (1810 g i 48 cm). Takich porodów szpital ma 3-4 w ciągu roku.

- Cudowne dziewczynki - nie kryje radości prof. Barbara Królak-Olejnik, kierownik Kliniki Neonatologii szpitala przy ul. Borowskiej. - Ciąże trojacze trwają zwykle od 32. do 34. tygodni, więc dzieci urodziły się w odpowiednim momencie, a stan ich zdrowia był na tyle dobry, że nie wymagały od nas dużej pomocy. Potrzebowały jedynie krótkotrwałego wsparcia przy samodzielnym oddychaniu.

Trjaczki z Wrocławia

Na intensywnej terapii małe pacjentki spędziły tydzień, a w szpitalu niecałe trzy tygodnie, choć standardowo pobyt noworodków z ciąż mnogich trwa około miesiąca.

- Mama dziewczynek, pani Anna, od początku pięknie się nimi zajmowała - dodaje prof. Barbara Królak-Olejnik. - Karmiła, kangurowała. Był to już czas zakazu odwiedzin ze względu na epidemię koronowirusa, więc bardzo chciała wrócić do rodzinnego domu. Nie mieliśmy wątpliwości, że doskonale sobie poradzi.

Trjaczki z Wrocławia

Anna Pluta mówi, że ciąża mnoga nie była dla rodziny zaskoczeniem. - Mąż ma bliźniacze rodzeństwo, a nasza prababcia miała trojaczki - wyjaśnia. I zapewnia, że opieka nad maluszkami nie jest problemem. - Tak naprawdę nie wyszliśmy jeszcze z etapu butelek i pieluch, bo nasze dziewczynki mają starszą siostrę.

Dwuletnia Oliwia pomaga w opiece jak może. - Całuje i przytula bobaski - śmieje się pani Anna i dodaje: - Radzimy sobie dobrze, choć czas jest trudny. Nie spotykamy się z rodziną, nie chodzimy na spacery, a zakupy robimy przez internet. I jedyne, czego nam trochę brakuje, to sen.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama