Mieszkanie wytchnień wrocławskiej fundacji "Potrafię pomóc", które w dobie koronawirusa stało puste, zostało udostępnione bezpłatnie pielęgniarkom z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego przy ul. Koszarowej.
Mieszkanie wytchnień fundacji "Potrafię pomóc" to pierwsze tego typu miejsce w stolicy Dolnego Śląska.
Na co dzień specjalnie wykwalifikowany personel opiekuje się tam osobami z głęboką niepełnosprawnością, by jej codzienni opiekunowie mogli odpocząć i załatwiać różne ważne sprawy.
Teraz, z wiadomych względów, mieszkanie stało puste, ponieważ osoby niepełnosprawne znajdują się w grupie dużego ryzyka zakażenia koronawirusem. Poza tym kadra fundacji pracuje także w szpitalach, więc niebezpieczeństwo było wysokie.
Prezes fundacji wymyślił wobec szczególnych okoliczności, jak dobrze spożytkować puste pokoje.
- Z racji swojej codziennej działalności mamy bardzo dobry kontakt z pielęgniarkami i lekarzami, którzy dzielili się swoimi obawami, bolączkami oraz wątpliwościami. Nie zawsze są one artykułowane w przekazie publicznym. Widzieliśmy, jak dużym problemem staje się dla nich powrót do domu po dyżurze w szpitalu przy ul. Koszarowej, gdzie przebywają zarażeni koronawirusem. Podjęliśmy więc decyzję o udostępnieniu mieszkania nieodpłatnie białemu personelowi, by chronić ich najbliższych - oświadcza Adam Komar, prezes fundacji "Potrafię pomóc".
Gdy ogłoszono tę propozycję na Facebooku, szybko zgłosiły się trzy pielęgniarki, które zamieszkają tam i nie będą wracać do domu, by nie narażać swoich rodzin.
- Dzięki temu mogą naprawdę znaleźć wytchnienie po ciężkiej pracy w warunkach zagrażających życiu i nie martwić się o swoich najbliższych. Poprzez udostępnienie mieszkania wytchnień chcemy dać także jasny sygnał innym podmiotom, które prowadzą działalność hotelarską czy hostelarską, by w tym czasie, w którym mają zamrożony rynek, a i tak ponoszą koszty, wykorzystali potencjał swoich lokali i być może poszli w tym samym kierunku co my - zachęca A. Komar.
Potrzeby tego typu są bowiem zdecydowanie większe. To nie pierwszy przypadek takiego działania we Wrocławiu. PKP S.A. oraz CS Natura udostępniły pokoje dla personelu medycznego Dolnośląskiego Centrum Onkologii w ośrodku szkoleniowym przy ul. Bocznej. Pomieszczenia, gdzie lekarze i pielęgniarki mogą mieszkać podczas pandemii koronawirusa, zostały udostępnione za darmo i bezterminowo. Do dyspozycji oddano 40 pokoi w ośrodku.
W województwie dolnośląskim działają też dwa hotele dla Medyka, które zapewniają miejsca dla personelu medycznego, walczącego codziennie o zdrowie i życie pacjentów w czasie epidemii koronawirusa. Hotel Tumski przeznaczony jest dla pracowników Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego, natomiast hotel Campanille dla personelu medycznego z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Jana Mikulicza-Radeckiego.
Pobyt dla pracowników z USK w hotelu Campanille sfinansuje Fundacja dla Medyka, natomiast funkcjonowanie hotelu dla personelu z WSS im. J. Gromkowskiego finansowane będzie przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego we współpracy z Fundacją dla Medyka.