Nowy numer 5/2023 Archiwum

Na Dolnym Śląsku ruszają punkty testowe na obecność koronawirusa drive-thru

AKTUALIZACJA Pierwszy mobilny punkt pobrań - bezpłatnych, dostępnych tylko dla zakwalifikowanych przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną - rozpoczął pracę w Wołowie. 21 kwietnia zacznie funkcjonować punkt w Strzelinie, 22 kwietnia w Wołowie.

Jak wyjaśnia Biuro Prasowe Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego, celem działań jest odciążenie izb przyjęć, zmniejszenie ryzyka zakażenia pacjentów oraz przyspieszenie procesu pobrania wymazu. Metoda drive-thru kontakt umożliwia zminimalizowanie kontaktu pomiędzy badanym a personelem medycznym. Skorzystać z niej mogą osoby zakwalifikowane przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną. To ona udziela kompleksowej informacji na temat przebiegu badania.

Zakwalifikowana osoba przyjeżdża własnym samochodem we wskazane miejsce, w wyznaczonym terminie, a obsługa punktu drive thru zabezpieczona środkami ochrony osobistej pobiera wymaz przez otwarte okno pojazdu. Badany przez cały czas pozostaje w swoim samochodzie, a po kilku minutach może wrócić do miejsca zamieszkania i oczekiwać na wynik. Badanie jest bezpłatne. Skorzystać z niego będą mogły wyłącznie osoby, które wcześniej zostały zarejestrowane i zakwalifikowane do badania przez PSSE.

– Wdrażamy nowe rozwiązania, by maksymalizować efekty naszych działań w walce z koronawirusem. Uruchamiamy na Dolnym Śląsku mobilne punkty drive thru, usprawniając proces pobrania wymazu, odciążając izby przyjęć. W ten sposób zmniejszamy także ryzyko zakażania – mówi wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski. – Podejmujemy również inne działania, by jak najszybciej wykonywać badania. Już w poniedziałek uruchamiamy kolejne zespoły karetek wymazowych w Wałbrzychu i Kłodzku. Prowadzimy nabory na ratowników medycznych, tworzymy izolatoria, a przy szpitalach stawiamy polowe izby przyjęć.

Powstanie pierwszego mobilnego punktu pobrań możliwe było dzięki współpracy wojewody dolnośląskiego Jarosława Obremskiego oraz służb sanitarnych. W najbliższych dniach planowane jest otwarcie kolejnych mobilnych punktów na Dolnym Śląsku.

W województwie funkcjonuje obecnie 6 karetek wymazowych, a od poniedziałku (20.04.) ich liczba wzrośnie do 8. Również w poniedziałek planowane jest otwarcie kolejnego izolatorium we Wrocławiu, które przeznaczone będzie przede wszystkim dla osób z podejrzeniem zakażenia SARS-CoV-2.

Na Dolnym Śląsku ruszają punkty testowe na obecność koronawirusa drive-thru   Z badania mogą skorzystać osoby zakwalifikowane przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną. Materiały prasowe
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy