Nowy numer 3/2021 Archiwum

Zacheuszki. Modlitwa w intencji więźniów i z więźniami

Grupa wolontariuszy towarzyszących osadzonym we wrocławskich Zakładach Karnych "Zacheuszki", więźniowie i ich kapelan o. Robert Żukowski OMI wzięli udział w inicjatywie "Wielka Pokuta Więźniów za grzechy własne i rodzin 2020".

Modlitewna akcja ma już swoją tradycję, ale oczywiście w tym roku musiała odbyć się w formie innej niż dotychczas.

Zwykle rozpoczynała się w piątek przed Niedzielą Miłosierdzia Mszą św. w kościele św. Jerzego (w parafii NMP Królowej Pokoju we Wrocławiu). Potem modlitwa kontynuowana była także w Zakładach Karnych.

– Tym razem adoracja Najświętszego Sakramentu trwała od 9.00 rano w sobotę do 9.00 rano w niedzielę, ale mogliśmy włączyć się w nią tylko w wymiarze duchowym – mówi Bartłomiej z „Zacheuszków”. – Nasz kapelan o. Robert Żukowski OMI rozpoczął modlitwę Mszą św. Trwaliśmy w duchu przed Najświętszym Sakramentem, modliliśmy się Koronką do Bożego Miłosierdzia, a o 21.00 połączyliśmy się konferencyjnie przez telefony i razem z kapelanem wspólnie odmówiliśmy jedną część Różańca. Włączyliśmy się duchowo także w adorację nocną – każdy tam, gdzie był, w określonej porze towarzyszył Panu Jezusowi w Najświętszym Sakramencie.

Bartłomiej wyjaśnia, że modlitwą ogarnięci zostali więźniowie, ich bliscy, ale także posługa „Zacheuszków”. Więźniowie, którzy pełnią funkcję kościelnych – opiekują się kaplicami w Zakładach Karnych przy Fiołkowej i Świebodzkiej, skontaktowali się z kapelanem i zadbali, by osadzeni też dołączyli duchowo do adoracji.

Kapelan i wolontariusze pozostają również w łączności z ewangelizacyjną akcją harleyowców (zainicjowaną w Szwecji, związaną z Biker Church Europe), do której włączają się kluby motocyklowe. – Po różnych zakątkach świata rozprowadzają Pismo św. – w ramach projektu „Biblia motocyklisty”. Dostarczyli 25 tys. egzemplarzy, które mają trafić do polskich więźniów. Jedną z naszych intencji w czasie obecnej modlitwy było to, by pomyślnie przeprowadzić jej dystrybucję – wyjaśnia Bartek. – Zwłaszcza w obecnej sytuacji byłaby to dla więźniów wielka pomoc. Epidemia to także dla nich trudny czas – praktycznie bez dostępu do sakramentów; bez odwiedzin jakichkolwiek wolontariuszy, bez katechez, spotkań.

Oprócz Biblii harleyowcy przywieźli komiksową "Opowieść o Jezusie" (20 tys. egz.) I ona ma trafić do więzień.

W Święto Miłosierdzia Bożego „Zacheuszki” również razem odmówiły Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Więcej o ich grupie TUTAJ.

Zacheuszki. Modlitwa w intencji więźniów i z więźniami   Akcja harleyowców. Materiały organizatorów Zacheuszki. Modlitwa w intencji więźniów i z więźniami   W trakcie modlitwy. Archiwum o. Roberta Żukowskiego OMI
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama