Nowy numer 48/2023 Archiwum

Pierwszy ofiaromat na Dolnym Śląsku stanął w kościele na wrocławskim Brochowie

Parafia pw. św. Jerzego Męczennika i Podwyższenia Krzyża Świętego we Wrocławiu zainstalowała urządzenie do płatności elektronicznej w kościele.

Obsługa ofiaromatu, który stoi od tygodnia na Brochowie, jest bardzo intuicyjna i prosta.

Najpierw na dużym dotykowym ekranie wyświetlają się możliwości wyboru konkretnej kwoty np. 2, 5, 10 czy 100 złotych. Można też wprowadzić inną liczbę w zależności od indywidualnych chęci. Potem tylko zbliżamy kartę, a jeśli chcemy, możemy otrzymać sms z potwierdzeniem. I gotowe!

Pierwsza na Dolnym Śląsku elektroniczna taca była nie tylko pomysłem duszpasterzy, ale odpowiedzią na prośby społeczności brochowskiej. Parafianie regularnie mówili o zainstalowaniu takiego urządzenia.

Nie tak dawno temu tematem płatności elektronicznej w kościołach zajął się polski episkopat podczas jednej z konferencji. Biskupi zachęcają parafie do przyjmowania ofiar pieniężnych składanych za pośrednictwem kart.

- Kościół śledzi czasy, w jakich żyje człowiek i wykorzystuje dla dobra i misji ewangelizacyjnej metody oraz narzędzia, którymi się ludzkość posługuje. Zachęceni głosami parafian postawiliśmy ofiaromat przy wejściu do kościoła. Zrobiliśmy to w dobrym czasie, ponieważ w tej chwili wskazania związane z pandemią mówią o tym, aby w płatnościach posługiwać się częściej kartką niż gotówką - stwierdza ks. Jan Kleszcz, proboszcz parafii pw. św. Jerzego Męczennika i Podwyższenia Krzyża Świętego we Wrocławiu

Jak dodaje, cieszy się, że udało się szybko załatwić wszystkie niezbędne formalności, których jednak jest sporo przy tego typu operacji.

-  Nie jesteśmy jedyni w Polsce. Opieraliśmy się na doświadczeniach krakowskiego środowiska duszpasterskiego - przyznaje ks. Jan Kleszcz.

W parafii na Brochowie zainstalowano także terminale w zakrystii i kancelarii parafialnej. Wiemy, że w niedługim czasie również w innych wrocławskich kościołach pojawią się podobne urządzenia.

- Chętnie podpowiemy i zachęcamy do skorzystania z takiego rozwiązania. My, jako Kościół, musimy być na bieżąco z mechanizmami funkcjonowania ludzkiego. A dopiero czas i działania ludzi zweryfikują ten pomysł. Wiele instytucji w tej chwili operuje e-płatnościami, młode pokolenie ciągle się nimi posługuje. Myślę, że to jest potrzebne - podsumowuje ks. Kleszcz.

Przypomina, że z tytułu darowizny na cele kultu religijnego można odliczyć sobie ulgę od podstawy opodatkowania.

Pierwszy ofiaromat na Dolnym Śląsku stanął  w kościele na wrocławskim Brochowie

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy