Nowy numer 3/2021 Archiwum

Narodowe Czytanie Pisma Świętego i Tydzień Biblijny

Czwarte Narodowe Czytanie Pisma Świętego, odbywające się w III Niedzielę Wielkanocną, w tym roku przypada 26 kwietnia. Większość z nas zapewne przeżywać je będzie w wymiarze indywidualnym.

Rozmaite plany związane z jego obchodami w archidiecezji wrocławskiej pokrzyżowane zostały przez epidemię i związane z nią ograniczenia. Każdy jednak może poczuć się zaproszony, by tego dnia – oraz w Tygodniu Biblijnym trwającym do 2 maja – więcej czasu niż zwykle spędzić nad kartami Pisma św.

– Obecna sytuacja, pośród wielu ograniczeń, stwarza jednak okazję do rozwoju duchowego w wielu wymiarach. Sprzyjać może m.in. modlitwie osobistej, czytaniu Pisma św., literatury religijnej – zauważa ks. Ryszard Zawadzki, moderator diecezjalny Dzieła Biblijnego im. św. Jana Pawła II w Archidiecezji Wrocławskiej. Materiały pomocne do przeżycia czasu dedykowanego specjalnie Pismu św. dostępne są m.in. TUTAJ.

Ks. Mariusz Rosik wyjaśnia, że zarówno temat roku duszpasterskiego, jak i hasła przewodnie Narodowego Czytania Pisma Świętego i XII Tygodnia Biblijnego dotyczą Eucharystii. Temat owego tygodnia zaczerpnięty został z mowy eucharystycznej z ewangelii św. Jana: „Kto we Mnie wierzy, będzie spożywał Chleb życia wiecznego” (por. J 6,35-36).

– Jesteśmy zachęceni, by sięgnąć do Ewangelii św. Mateusza – mówi. – Jeśli ktoś chciałby w ramach Tygodnia Biblijnego przeczytać ją w całości, powinien przez 7 dni czytać 4 rozdziały dziennie (w sumie jest ich 28). Może warto się zdecydować?

Przypomina, że decyzją papieża Franciszka w tym roku po raz pierwszy obchodzona była Niedziela Słowa Bożego – ustanowiona dla całego Kościoła (w III Niedzielę Zwykłą). Narodowe Czytanie Pisma Świętego i Tydzień Biblijny to mające już swoją tradycję inicjatywy Kościoła polskiego. 

W tym roku, ze względu na epidemię, odłożony został w czasie także Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej, organizowany przez Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana pod hasłem „Poczuj radość Ewangelii” (w tym roku uczniowie mieli wykazać się znajomością Księgi Liczb i Pierwszego Listu św. Pawła do Koryntian). Nie mógł się odbyć także Maraton Biblijny, organizowany już tradycyjnie we Wrocławiu przez Civitas Christiana i urszulanki Unii Rzymskiej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama