Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Co z tegoroczną Pieszą Pielgrzymką Wrocławską?

Przewodnicy grup próbowali znaleźć odpowiedź co zrobić, by w jakiejś formie pielgrzymka się odbyła. Wątpliwości nie ma. Dotychczasowa formuła w tym roku niestety nie będzie możliwa do zrealizowania.

Jubileuszowa, 40. Piesza Pielgrzymka Wrocławska miała być wyjątkowa. I będzie.

Podczas spotkania przewodników grup księża i służby zastanawiali się nad formułą, którą przyjąć, by wydarzenie się odbyło. Już na początku pojawiła się propozycja, by na Jasną Górę wyruszyła delegacja. Kto miałby się w niej znaleźć? Zapewne przewodnicy jako przedstawiciele swoich grup, czy ktoś jeszcze? - Wszystko zależy od tego jakie ograniczenia będą obowiązywały w sierpniu - mówi ks. Tomasz Płukarski, zastępca głównego przewodnika PPW. Zaznacza, że już w najbliższych dniach zapadną decyzje czy i w jakiej formie piesza pielgrzymka wyruszy.

Jak zaznacza, pewne jest jedno, że od 2 do 10 sierpnia 2020 roku rekolekcje pielgrzymkowe się odbędą.

Inną propozycją było skorzystanie z doświadczenia Ekstremalnych Dróg Krzyżowych, podczas których każdy uczestnik idzie osobno, realizując program pielgrzymki zmierzając samodzielnie do kolejnych punktów docelowych. Pojawiła się też idea sztafety - każdego dnia z danej miejscowości wyrusza inna grupa.

Księża i służby pielgrzymkowe zwrócili uwagę, że w przypadku wyruszenia w drogę większej grupy, pojawi się problem z przyjęciem pątników. - Jest to związane ze słusznymi obawami mieszkańców. Musimy dobrze to rozeznać - dodaje ks. Płukarski.

Przewodnicy już teraz myślą co mogliby zaproponować pątnikom. Być może będą odbywały się specjalne spotkania w kościołach dla poszczególnych grup, podobnie jak w przypadku pielgrzymów duchowych. Przewodnicy zaznaczyli, że dobrze byłoby zapewnić łączność między reprezentantami na szlaku a członkami grup. Kwestią otwartą jest program pielgrzymki i sposób zaangażowania uczestników. - Na pewno ważne jest, by nasza propozycja była dwutorowa. Z jednej strony duchowa łączność powinna wyrażać się w modlitwie wspólnotowej w kościołach, a z drugiej strony ważne jest, by przygotować odpowiednią propozycję treści online - podkreśla zastępca głównego przewodnika.  Padł pomysł zaproszenia pątników do kilku kościołów stacyjnych, żeby nie zaniedbać budowania wspólnoty.

- Oczywiście przede wszystkim czekamy na decyzję metropolity wrocławskiego, abp. Józefa Kupnego. Zapewne stanowisko zajmie również Konferencja Episkopatu Polski. Dopiero wówczas będziemy mogli podjąć wiążące decyzje i zaczniemy planować jak pielgrzymka będzie wyglądać w tym roku - dodaje.

Wrocławski oddział Gościa Niedzielnego będzie szczegółowo relacjonował tegoroczną Pieszą Pielgrzymkę Wrocławską zarówno na trasie, jeśli na Jasną Górę wyruszy delegacja, jak również stacjonarnie. Już teraz myślimy o ciekawych propozycjach, które możemy z organizatorami pielgrzymki przygotować, które pozwolą zbudować w jak najlepszym stopniu doroczną wspólnotę w drodze na Jasną Górę. Nie braknie filmów, konferencji, transmisji na żywo oraz wielu zdjęć... z trasy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy