Nowy numer 23/2020 Archiwum

Potrzebna krew. Szczególny apel do ozdrowieńców

W Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu już 5 osób, które pokonały Covid-19, oddało krew, by pomóc innym w walce z chorobą. Bardzo potrzebni są wszyscy dawcy - zwłaszcza krwi grup 0 -, B - i 0 +.

Kiedy zaczęła się pandemia koronawirusa, krwiodawców zgłaszało się mniej, bali się wychodzić z domu – mówi Adrianna Franc, zastępca kierownika działu metodyczno-organizacyjnego i promocji RCKK we Wrocławiu.

– Po naszych apelach zareagowali i wiele osób znów zaczęło oddawać krew. Obecnie jednak zaczynamy odczuwać niedobory w poszczególnych grupach ; potrzebujemy zwłaszcza grup 0 -, B - i 0 +. W szpitalach było ostatnio przeprowadzanych mniej zabiegów operacyjnych, zapotrzebowanie na krew nie było takie duże jak zwykle o tej porze roku. Obecnie szpitale zaczynają pracować jak dawniej i ta krew jest bardzo potrzebna.

A. Franc dodaje, że – niezależnie od operacji – cały czas krwi potrzebują pacjenci onkologiczni, po przeszczepach, ludzie walczący z białaczkami, nowotworami.

– Krew ma niesamowite właściwości – podkreśla. – Zaczęliśmy pobierać osocze od tzw. ozdrowieńców Covid-19. Takie osocze pobrane od jednej osoby jest dzielone na trzy porcje – pomaga więc trzem chorym zakażonym koronawirusem. Z badań prowadzonych do tej pory wynika, że wykorzystanie osocza z przeciwciałami jest rzeczywiście skuteczne; pomaga wybrnąć z choroby. Apelujemy do osób, które są ozdrowieńcami Covid-19, mają 2 ujemne wyniki w teście, o zgłaszanie się do nas w celu pobrania krwi.

Zgłaszający się ozdrowieniec musi spełniać te same wymagania, co każdy krwiodawca – jeśli chodzi o wagę, o stan zdrowia. Po zgłoszeniu się, jest kierowany do lekarza, który przeprowadza wywiad telefoniczny. Jeśli wszystko jest w porządku, RCKK umawia się z taką osobą na konkretny dzień i godzinę na pobranie osocza. Chętni mogą dzwonić pod nr 71 371 58 24.

– Pobraliśmy we Wrocławiu na razie osocze od 5 osób, które pokonały Covid-19, dzwonią do nas kolejne – mówi Adrianna Franc. – To dla nas bardzo budujące. Ludzie, którzy zwyciężyli w walce z chorobą, cieszą się zdrowiem, chcą teraz pomóc innym – będącym czasem w bardzo ciężkim stanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama