Nowy numer 3/2021 Archiwum

Jacek Sutryk: Otworzymy przedszkola i żłobki tylko wtedy, gdy będą bezpieczne

We Wrocławiu mamy 125 miejskich przedszkoli i żłobków. Chodzi do nich ok. 20 tys. dzieci. - Przyszły tydzień poświęcimy na przygotowanie do ponownego funkcjonowania - zapowiada prezydent Wrocławia.

Jak informuje miasto, bierze odpowiedzialność za dzieci oraz za kadrę, która w tych placówkach pracuje. Z zebranych wśród rodziców deklaracji wynika, że 20 proc. z nich jest gotowa oddać dzieci pod opiekę przedszkoli, a ponad 30 proc. - pod opiekę żłobków.

Według rządu zasiłki opiekuńcze będą wypłacane do 24 maja. Takie rozporządzenie jest przygotowywane, a opieka instytucjonalna nad dzieckiem ma być dodatkiem, nie wymogiem.

 - Jest mało prawdopodobne, że uruchomimy placówki w przyszłym tygodniu, poświęcimy go na przygotowanie do ponownego funkcjonowania - powiedział prezydent Wrocławia Jacek Sutryk. - Decyzja o otwarciu zostanie podjęta, gdy otrzymamy zapewnienie, że te placówki są bezpieczne. Dziś wysłane zostały pisma m.in. do sanepidu, wojewody i wojewódzkiego konsultanta ds. chorób zakaźnych z prośbą o wytyczne, opinie i kontrole w placówkach. Domagamy się też precyzyjnych informacji i wytycznych od rządu. Rekomendujemy żłobkom i przedszkolom prywatnym, by zachowały się w ten sam sposób - stwierdza prezydent Sutryk.

W związku z decyzjami rządu o stopniowym wznawianiu działalności muzeów, galerii sztuki i bibliotek, ostateczne decyzje o terminie, trybie i zakresie otwarcia będą podejmowali dyrektorzy tych instytucji. Przed ich podjęciem są oni zobowiązani do uzgodnienia zasad udostępnienia instytucji z inspektoratem sanitarno-epidemiologicznym i przedstawienia planu działań w Wydziale Kultury Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Priorytetem jest bezpieczeństwo pracowników i mieszkańców Wrocławia. Oznacza to, że placówki nie zostaną otwarte 4 maja, a będą otwierane sukcesywnie, zgodnie z przedstawionymi planami dyrektorów instytucji.

Mimo że decyzja o otwarciu boisk zapadła w minionym tygodniu, do chwili obecnej nie ukazały się przepisy wykonawcze. To oznacza, że Młodzieżowe Centrum Sportu i Spartan, które zarządzają tymi obiektami, nie wiedzą, na jakich zasadach mogą je udostępniać.

- Zwróciliśmy się także z prośbą do sanepidu o określenie zasad bezpieczeństwa związanych z wykorzystywaniem tych obiektów przez mieszkańców Wrocławia. Dopiero mając te wytyczne będziemy podejmować decyzje o harmonogramie otwarcia obiektów sportowych. To oznacza, że obiekty nie zostaną otwarte 4 maja - informują miejscy urzędnicy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama