Nowy numer 3/2021 Archiwum

Salwatoriańskie seminarium rusza z akcją #myzawas

Klerycy i kapłani z seminarium w Bagnie rozpoczynają od 4 maja modlitwę za wszystkie salwatoriańskie parafie w Polsce. To budowanie unikatowej duchowej więzi w wielkiej rodzinie zakonnej.

Wyższe Seminarium Duchowne Salwatorianów w Bagnie podjęło ciekawą inicjatywę modlitewną. Każdego dnia od 4 maja będzie modlić się za jedną z 32 salwatoriańskich parafii na terenie naszego kraju. Od samego Bagna po Zakopane.

- Akcja zrodziła się spontanicznie trochę na moim kleryckim wspomnieniu. Jakiś czas temu odprawialiśmy modlitwy poranne za wstawiennictwem naszego założyciela o. Franciszka Marii od Krzyża Jordana i jedno zdanie zrobiło na mnie mocne wrażenie - opowiada ks. Maciej Dalibor SDS, prefekt bagieńskiego seminarium.

Za wstawiennictwem Ojca Franciszka [Jordana], zawierzamy Ci wszystkie miejsca naszej apostolskiej pracy. Zawierzamy Ci ludzi, do których nas posyłasz. Przygotuj nasze serca na spotkanie z nimi. Wypełnij je miłością czystą i ofiarną, abyśmy chcieli i umieli służyć każdemu bez wyjątku.

- Pomyślałem, że dobrze byłoby coś zrobić dla wspólnot, do których zostaniemy w przyszłości posłani jako alumni, a także kapłani posługujący w seminarium. Gdy byłem klerykiem, czasem zastanawiałem się, gdzie Pan Bóg mnie wyśle i za tę placówkę się modliłem. Teraz chcemy otoczyć modlitwą nie tylko salwatoriańskich duszpasterzy, ale także parafian. Stworzyć więź między tymi parafiami, a naszym seminarium - tłumaczy ks. Maciej Dalibor.

Jak podkreśla, warto, by ludzie mieli świadomość, że dzisiaj w Bagnie przygotowują się ich przyszli proboszczowie, spowiednicy, kapłani, którzy będą błogosławić ich małżeństwa, chrzcić ich dzieci.

- Nigdy się głębiej nie zastanawiałem, gdzie Pan Bóg mnie pośle w przyszłości, a ta akcja zmobilizowała mnie do modlitwy za swoją przyszłą parafię, która znajduje się pewnie w tym zbiorze 32. To dla mnie przejmująca refleksja. Poza tym mam teraz możliwość, by poznać wszystkie parafie salwatoriańskie, bo nie wszystkie znam - mówi kleryk IV roku Marek Sumara.

Posługa Towarzystwa Boskiego Zbawiciela (czyli salwatorianów) w Polsce opiera się głównie na duszpasterstwie parafialnym. Wielu kleryków w Bagnie wywodzi się także z salwatoriańskich parafii.

- To cenne doświadczenie dla nas. Także uświadomienie sobie każdego kolejnego dnia, że w jakimś konkretnym miejscu funkcjonuje parafia. W wielu z nich byliśmy, ale nie znamy wszystkich. Zawsze modlimy się ogólnie, a teraz będziemy każdego dnia ogarniać modlitwą konkretną parafię, konkretnych współbraci, konkretnych wiernych. To coś nowego - stwierdza kleryk V roku Dominik Truchan.

Klerycy doświadczyli już pozytywnego odzewu ludzi, którzy dziękują za modlitwę i zapewniają o swojej pamięci modlitewnej dla seminarium w Bagnie. To właśnie tworzy więź wspólnotową wielkiej rodziny salwatoriańskiej.

Inicjatywa rozpoczyna się w Tygodniu Modlitw o Powołania do Kapłaństwa i Życia Konsekrowanego.

- W tym momencie, kiedy ludzie modlą się i powołania, my-powołani chcemy się modlić za tych ludzi. W ten sposób uruchamiamy proces modlitwy za siebie nawzajem. Z jednej strony to #myzawas, a z drugiej przecież #wyzanas - podsumowuje ks. Dalibor.

Salwatoriańskie seminarium rusza z akcją #myzawas

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama