Nowy numer 3/2021 Archiwum

Dolnośląscy terytorialsi pamiętają o polskich bohaterach

W ramach programu "Żołnierska Pamięć" żołnierze 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej uporządkowali w weekend majowy żołnierskie mogiły bohaterów narodowych oraz teren przy pomnikach.

Z okazji Dnia Flagi i Święta Narodowego 3 Maja żołnierze 16 DBOT udali się na cmentarze, by posprzątać i zapalić znicze na grobach bohaterów narodowych. Mimo panującej pandemii choć w taki symboliczny sposób uczcili te ważne dla Polski dni.

- Jesteśmy żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej. Dziedziczymy tradycję Armii Krajowej i się z nią identyfikujemy - mówi kpt. Renata Mycio, oficer prasowy dolnośląskich terytorialsów.

Podkreśla, że z roku na rok naszych bohaterów walczących o wolną Polskę jest coraz mniej, kolejni świadkowie historii odchodzą. Idąc cmentarnymi alejkami, żołnierze zauważają nagrobki z informacją, że spoczywa tam powstaniec warszawski, żołnierz Armii Krajowej. Na wielu z nich niestety taka informacja nie została umieszczona, ale żołnierze starają się różnymi sposobami odnaleźć groby wszystkich bohaterów narodowych.

- Dbając o miejsca pamięci i pochówku bohaterów walk o niezależną Polskę oddajemy im cześć i pamięć. To byli ludzie, którzy walczyli o naszą wolność, o wolną naszą  ojczyznę. Dzięki nim my dziś tu jesteśmy - zaznacza kpt. Renata Mycio.

Wojska Obrony Terytorialnej kontynuują współcześnie misję Armii Krajowej. Te dwie formacje dzieli czas, ale łączy troska o dobro ojczyzny. Dziedziczenie tradycji AK przez WOT wynika wprost z bliskości formy działania obydwu formacji, jak również potrzeby budowy etosu WOT na wartościach, z którymi identyfikują się żołnierze. 

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama