Nowy numer 3/2021 Archiwum

Od 3 lat modli się o nawrócenie Europy. Teraz zaprasza do tego innych

A może tak jak Krzysztof Lipka, podejmiesz codzienną modlitwę za kraje europejskie. Od Rosji aż po Portugalię. Od 13 maja do 13 października.

Był rok 2017. Obchodziliśmy wtedy 100. rocznicę objawień fatimskich. 13 maja Krzysztof Lipka z parafii katedralnej we Wrocławiu oglądał transmisję Mszy świętej z Fatimy, kiedy kanonizowani byli pastuszkowie Franciszek i Hiacynta Marto.

- Poczułem wtedy, że chciałbym ofiarować Niepokalanej swoją prywatną intencję nawrócenia krajów Europy. Słowa, które padły podczas homilii oraz cała Eucharystia bardzo mnie dotknęły. A miesiąc wcześniej byłem w Carlsbergu, gdzie zmarł Franciszek Blachnicki, założyciel Ruchu Światło - Życie. My z żoną należymy do Domowego Kościoła, gałęzi rodzinnej Ruchu Światło-Życie. W Carlsbergu modliłem się przed figurą Niepokalanej i to zdarzenie wróciło podczas transmisji uroczystości z 13 maja 2017 roku - opowiada "Gościowi Niedzielnemu" Krzysztof Lipka.

Sam od 3 lat modli się o nawrócenie Starego Kontynentu zgodnie ze wskazaniami Matki Bożej Fatimskiej. Maryja ukazała się dzieciom w Portugalii i mówiła o nawróceniu Rosji. Te dwa kraje dzieli właśnie cała Europa, która dzisiaj uważa, że nie potrzebuje Jezusa, i czuje się samowystarczalna.

- Uważam, że to zaufanie i poświęcenia Maryi jest bardzo ważne. Podczas tej Mszy świętej 12 maja 2017 roku przyszła mi myśl, aby codziennie zwracać się do Maryi, by wyprosiła u Boga nawrócenie rządzących i mieszkańców Europy. A kilka miesięcy temu poczułem w sercu, że nie mogę tego trzymać tego dla siebie, dlatego chcę się podzielić z innymi - wspomina wrocławianin.

Wyznaczył więc specjalną wirtualną trasę pielgrzymkową dookoła Europy. 47 krajów ułożył tak, by modlić się codziennie za jeden od 13 maja do 13 października. Parafianin wrocławskiej katedry założył na Facebooku profil „Pray Across Europe”.

- Będziemy wypraszać u Boga przez wstawiennictwo Matki Bożej Fatimskiej nawrócenie dla rządzących i mieszkańców konkretnych krajów. Codziennie modlimy się za jedno państwo - tłumaczy pomysłodawca.

Modlitwa z pomocą ludzi dobrej woli została przetłumaczona już na języki: angielski, ukraiński, czeski, francuski i niemiecki. Wkrótce powstaną wersje: rosyjska, chińska, szwedzka i norweska. Każdy chętny może włączyć się w tę pielgrzymkę modlitewną w dowolnym momencie i modlić się za konkretny kraj. Najpierw 13 maja zostanie wzbudzona intencja o nawrócenie Rosji, dalej trasa wiedzie przez Skandynawię.

Na profilu „Pray Across Europe” zostanie udostępniony dokładny kalendarz.

- W całą akcję można włączyć ludzi z różnych krajów, dlatego postarałem się o tłumaczenia na inne języki. Np. na język ukraiński modlitwę przetłumaczyło mi małżebstwo greckokatolickie, które przyjechało w grudniu do Wrocławia na spotkanie Taize. Zapraszajmy naszych znajomych obcokrajowców, aby im także zależało na odnowieniu wiary i serc w kierunku Jezusa przez Maryję - podsumowuje Krzysztof Lipka.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama