Nowy numer 8/2021 Archiwum

A przed święceniami…

Deklaracja kleryków dosłownie w przeddzień diakonatu to piękna i doniosła uroczystość, która poprzedza wejście w stan duchowny.

Obrzęd składa się z publicznego wyznania wiary i posłuszeństwa Kościołowi, przysięgi na Ewangelię oraz złożenia podpisu na stosownych dokumentach. Uroczystość odbyła się 8 maja w kaplicy Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego.

Rozpoczęła się od liturgii słowa. Homilię wygłosił ks. dr Kacper Radzki, rektor. − Miłość jest wyborem. Każdy z was na miłość odpowiedział. Ostatecznie jest w tym wyborze spory obszar tajemnicy − mówił ks. Radzki. Jak podkreślił, tajemnica tkwi w zachwyceniu. Wybór Bożej drogi musi się na nim opierać i przynaglać do poznawania. − Jeśli się czymś zachwycamy, chcemy to zgłębić, być blisko, chcemy się temu przyjrzeć i tego spróbować. My pragniemy poznawać Pana Boga i użyczać się Jemu. A poznawanie musi prowadzić do oddawania. To najważniejszy akcent − nauczał ks. Radzki. Przypomniał słowa apostoła Pawła, który mówił: „Teraz zaś już nie ja żyję, lecz żyje we mnie Chrystus”. Przywołał także patrona dnia, św. Stanisława, który na wzór Chrystusa oddał siebie za owce, za Ewangelię. Dodał, że dzisiejszy świat nie lubi takich ludzi, którzy oddają siebie w imię miłości. Dzisiejszy świat chętnie weźmie to oddanie, jeśli będzie miał z tego jakiś zysk. Natomiast jeśli to oddanie będzie tylko ze względu na miłość, świat tego nie polubi. − Ale Jezus tego od was chce. Rezygnacja czyni szczęśliwym. Jeśli coś robisz z miłości i oddajesz siebie, to poczujesz się szczęśliwy. Pamiętajcie: miłość jest wyborem. Wybór jest tajemnicą. Tajemnica tkwi w zachwyceniu. Zachwyt przynagla do poznawania. Poznawanie prowadzi do oddawania. Oddawanie czyni szczęśliwym. A szczęście prowadzi do miłości − podsumował rektor seminarium. Relacja ze święceń diakonatu na stronach VI i VII.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama