Nowy numer 2/2021 Archiwum

Ministranci wracają do ołtarza

W związku z pandemią przez ostatnie tygodnie służbę przy ołtarzu mogły pełnić tylko osoby pełnoletnie. Od 16 maja (sobota) będzie obowiązywała zmiana art. 3 dekretu dotyczącego posługi w czasie pandemii. Pozwoli to wrócić do ołtarza również młodszym ministrantom. Oczywiście - pod pewnymi warunkami.

Abp Józef Kupny podkreśla w piśmie, że decyzję podjął w związku ze zmieniającymi się ograniczeniami dotyczącymi przemieszczania się osób oraz swoim osobistym pragnieniem, aby przywracać wszystkie możliwe formy posługi duszpasterskiej z zachowaniem odpowiednich zasad i z poszanowaniem dla przepisów państwowych.

W związku z powyższym metropolita wrocławski zdecydował o zmianie art. 3 z dekretu dotyczącego posługi duszpasterskiej w czasie epidemii. Nowy przepis będzie obowiązywał od 16 maja w następującym brzmieniu:

3. §1 Osoby, które ukończyły 13. rok życia, a nie są pełnoletnie, mogą służyć przy ołtarzu tylko po przedstawieniu duszpasterzowi pisemnej zgody rodzica lub opiekuna prawnego, natomiast ci, którzy nie ukończyli 13. roku życia, mogą być dopuszczeni do służby przy ołtarzu tylko po przedstawieniu pisemnej zgody rodzica lub opiekuna prawnego oraz w obecności rodzica lub opiekuna prawnego w kościele podczas pełnienia służby przez dziecko.

§2. To duszpasterze parafii są współodpowiedzialni za zdrowie i bezpieczeństwo członków Liturgicznej Służby Ołtarza podczas pełnienia posługi w kościele, dlatego należy zapewnić im takie warunki do pełnienia ich funkcji, aby zminimalizować ryzyko zarażenia wirusem.

"Wyrażam swoją nadzieję, że z momentem wejścia w życie nowego przepisu zadania formacyjne wobec Liturgicznej Służby Ołtarza powoli zaczną powracać do tych sprzed stanu epidemii, jednakże z zachowaniem troski o bezpieczeństwo, szczególnie zabiegając o przestrzeganie zasad higieny i dystansu społecznego" - pisze w komunikacie abp Józef Kupny.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama