Nowy numer 3/2021 Archiwum

Grunty pod nowy szpital onkologiczny zarezerwowane

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa podjął decyzję o nieodpłatnym przekazaniu Samorządowi Województwa Dolnośląskiego działek o wartości prawie 18,5 mln zł z przeznaczeniem pod budowę Nowego Szpitala Onkologicznego.

Zgodę na przekazanie gruntu wyraził Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Procedura przebiegła sprawnie, zaraz po otrzymaniu wniosku w tej sprawie od samorządu województwa, zwróciliśmy się do Ministra, który pozytywnie go zaopiniował. Budowa „Nowego Szpitala” jest niezwykle ważna dla regionu, nie ma co do tego wątpliwości, stąd taka decyzja ministerstwa - komentuje dyrektor KOWR Mirosław Kulesza.

Poseł Mirosława Stachowiak-Różecka podkreśla, że ta inwestycja to niezwykle ważny projekt dla naszego regionu. - Chcę zapewnić Zarząd Województwa oraz przede wszystkim mieszkańców Dolnego Śląska o swoim zaangażowaniu oraz podejmowanych działaniach na szczeblu rządowym, tak by projekt stał się rzeczywistością. Ta inwestycja to również jedno z założeń umowy koalicyjnej Prawa i Sprawiedliwości z Bezpartyjnymi Samorządowcami zawartej w ramach współpracy w Sejmiku Województwa - zaznacza.

Przekazywane grunty w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego oznaczone są jako 1UZS – obszar przeznaczony pod usługi zdrowia. W skład tego obszaru wchodzą następujące o łącznej powierzchni 22 ha, zlokalizowany przy ul. Kosmonautów we Wrocławiu (Żerniki Zachodnie, przy zbiegu ulicy Kosmonautów i Trasy Stabłowickiej). Taka lokalizacja zapewnia dobre skomunikowanie zarówno z miastem, jak i z województwem dolnośląskim dzięki możliwości dojazdu z trzech stron i bliskości Autostradowej Obwodnicy Wrocławia.

- Przekazanie gruntów to kolejny krok do realizacji strategicznej dla województwa dolnośląskiego inwestycji. Decyzja ministra o przekazaniu gruntów otwiera przed nami kolejny etap, jakim jest możliwość ubiegania się o wsparcie krajowe. Trwają zaawansowane rozmowy z Ministerstwem Zdrowia. Chcemy, by rząd współuczestniczył w finansowaniu. Po przejęciu gruntu jesteśmy gotowi do złożenia Wieloletniego Programu Inwestycyjnego, który zakłada współfinansowanie inwestycji przez samorząd województwa i  budżet państwa. Wieloletni Program Inwestycyjny mamy już przygotowany, ostatnim brakującym załącznikiem było posiadanie nieruchomością i właśnie ją otrzymujemy - mówi wicemarszałek województwa dolnośląskiego Marcin Krzyżanowski.

Na nieruchomości szpitalnej zlokalizowane zostaną obszary zieleni i rekreacji dla pacjentów oraz parking na około 1,8 tys. pojazdów wraz z drogami dojazdowymi, a także obiekty techniczne. Zagospodarowanie terenu poza infrastrukturą medyczną zakłada pasy zieleni, głównie wysokiej, osłaniającej szpital od strony arterii komunikacyjnej i działek sąsiednich. Projekt Nowego Szpitala Onkologicznego w zakresie lokalizacji szpitala na działce, jak i rozłożenia jego funkcji, zakłada możliwość jego rozwoju wynikającą z potrzeb epidemiologicznych oraz pojawienia się nowych technologii medycznych.

- Dzięki współpracy Samorządu Województwa oraz rządu reprezentowanego przez KOWR, jesteśmy właśnie świadkami przekazania niezwykle ważnego terenu pod budowę Nowego Szpitala Onkologicznego. Jest to kamień milowy w procesie budowy tej inwestycji - podkreśla wicemarszałek Grzegorz Macko.

Budowa Nowego Szpitala Onkologicznego jest jednym z priorytetów dla Samorządu Województwa w trwającej kadencji. Będzie to szpital, który będzie służył mieszkańcom Dolnego Śląska. Nowy Szpital będzie odpowiedzią na zwiększającą się liczbę zachorowań na nowotwory, będzie jednostką, gdzie profesjonalną pomoc znajdą mieszkańcy całego regionu. Odpowie na rozwój medycyny i nowoczesnych technologii. Będzie jednostką na miarę XXI wieku - nowoczesną, oferującą kompleksowe leczenie, dostęp do najnowocześniejszej diagnostyki i indywidualnie dobranej terapii.

Nowy szpital to olbrzymia inwestycja, która będzie kosztowała 700 milionów złotych. Inwestycja, która wymaga profesjonalnego przygotowania i wielkiej precyzji podejmowanych decyzji. - Chcemy, aby szpital był skrojony na miarę potrzeb pacjenta i personelu, by odpowiadał ich oczekiwaniom. Dzięki temu zyskamy pewność, że nowy szpital będzie spełniał najwyższe standardy i będzie najlepiej służył pacjentom. Bo tu przede wszystkim chodzi o pacjenta i o jego dobro - zaznacza wicemarszałek Marcin Krzyżanowski.

Działalność medyczna w szpitalu będzie prowadzona w ramach unitów, tzn. obszarów wyspecjalizowanych w diagnostyce i leczeniu chorób określonych organów, np.: nowotwory piersi, nowotwory układu moczowego, nowotwory płuc, pulmonologia nieonkologiczna czy hematologia. Szpital pomieści  701 łóżek, powstanie tu blok operacyjny na 10-12 sal, gdzie rocznie przeprowadzanych będzie około 10 tys. zabiegów. Szpital powstanie z połączenia trzech jednostek: Dolnośląskiego Centrum Onkologicznego, Dolnośląskiego Centrum Transplantacji Komórkowych oraz Dolnośląskiego Centrum Chorób Płuc. Wszystkie trzy jednostki stworzą jeden podmiot, który dostanie nowoczesną i godną siedzibę. Razem z istniejącym już Szpitalem im. Marciniaka nowy szpital stworzy swoisty kampus, gdzie każda część będzie współgrała z pozostałymi i współpracowała.

Nowy Szpital w liczbach:

  • planowana liczba łóżek - 701,
  • przewidywana roczna liczba zabiegów operacyjnych - około 10000,
  • przewidywana roczna liczba świadczeń ambulatoryjnych – około 200000,
  • przewidywana roczna liczba hospitalizacji – około 32000,
  • przewidywana liczba personelu - 1800
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama