Nowy numer 21/2020 Archiwum

Oświadczenie Kurii Archidiecezjalnej Wrocławskiej po filmie "Zabawa w chowanego"

Patrząc z perspektywy czasu, należy z pokorą uznać, że w tej sprawie popełniono wiele błędów. Również nie ustrzegli się ich ludzie Kościoła - pisze rzecznik archidiecezji wrocławskiej, ks. Rafał Kowalski, w związku z przestępczą działalnością byłego księdza Pawła K. - Wyrażamy ból, przepraszamy i podtrzymujemy gotowość udzielenia pomocy tym, którzy o nią wystąpią.

Wątek ks. Pawła K. z archidiecezji wrocławskiej jest pobocznym wątkiem wyemitowanego dziś filmu "Zabawa w chowanego", autorstwa Tomasza Sekielskiego. Publikujemy treść oświadczenia ks. dr. Rafała Kowalskiego, rzecznika archidiecezji wrocławskiej:


OŚWIADCZENIE

Paweł K., po przeprowadzonym dochodzeniu kanonicznym został wydalony ze stanu duchownego. Odwołał się jednak od tego wyroku, a sprawa trafiła do Stolicy Apostolskiej. Po raz pierwszy ówczesny ksiądz Paweł K. został zatrzymany w 2005 r. pod zarzutem posiadania pornografii dziecięcej, jednak prawomocny wyrok w jego sprawie zapadł w kwietniu 2009 r. Uniewinniał on K. od zarzucanych mu czynów. Do zapadnięcia tego wyroku przebywał on najpierw w Ośrodku Czasowego Pobytu Kapłanów, a następnie w diecezji bydgoskiej.

Wyrok z 2009 r. został poddany kasacji i w jej wyniku w 2010 r. uznano duchownego za winnego posiadania materiałów zakazanych prawem. Wówczas został on wycofany z pracy duszpasterskiej i odsunięty od wszelkiej posługi wobec dzieci i młodzieży. Po aresztowaniu K. w grudniu 2012 r. o jego sprawie została poinformowana właściwa kongregacja Stolicy Apostolskiej, nałożona kara suspensy, a następnie przed sądem duchownym rozpoczął się proces kanoniczny, zakończony wspomnianym wydaleniem ze stanu duchownego.

Patrząc z perspektywy czasu, należy z pokorą uznać, że w tej sprawie popełniono wiele błędów. Również nie ustrzegli się ich ludzie Kościoła. Podejmując decyzje bazowali oni bowiem na wiedzy dostarczanej przez organy państwowe (sąd i prokuraturę). Mam jednak świadomość, że nic nie może wymazać zła, jakiego doznały osoby pokrzywdzone i z szacunku do nich nie będę po raz kolejny wracał do kwestii proceduralnych.

Powtórzę jedynie, że wyrażamy ból, przepraszamy i podtrzymujemy gotowość udzielenia pomocy tym, którzy o nią wystąpią. Mogę także zapewnić, że biorąc pod uwagę aktualnie obowiązujące w Kościele wrocławskim normy oraz stosowane procedury, dziś taka sytuacja nie mogłaby się zdarzyć.

Ks. dr Rafał Kowalski, rzecznik archidiecezji wrocławskiej

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • Triodante
  17.05.2020 12:20
  Niczego się nie nauczą! "Popełniono błędy" - oświadcza kuria. Błędy są przede wszystkim popełniane bez świadomości i bez dobrowolności. Tu mamy perfidne mataczenie, a nie błędy. Nawet komunikaty rozmiękczają całą aferę. Wstyd i hańba, a odważnych nie ma!
  doceń 15
 • protegowany
  18.05.2020 19:14
  Prawda jest taka, że dopóki biskupi nie dostaną mocno po kieszeni, to się nic nie zmieni, będzie mataczenie, niby błędy itp. Najlepiej dyscyplinują odszkodowania.
 • Malwa
  19.05.2020 04:00
  NIe krzywdzic dzieci!
  doceń 6
 • ciekawaska
  25.05.2020 16:57
  A co trzeba pokazać tym, którzy stoją murem za.... mimo ewidentnego nieposzanowania bliźniego i sprowadzenia ich do roli narzędzia dla własnych celów. Co trzeba im pokazać gdy nie widzą znieczulicy i arogancji, a tym samym przyzwolenia zwierzchników? Pytanie: "in persona Christi"? pozostaje w takich okolicznościach zupełnie nie na miejscu.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama