Reklama

    Nowy numer 13/2023 Archiwum

Poznaj teologię ciała według Jana Pawła II w 100. rocznicę jego urodzin

Projekt franciszkanów konwentualnych z Wrocławia zawiera 8 odcinków, które będą publikowane w internecie codziennie od 18 do 25 maja.

Całość jest skierowana szczególnie do młodych ludzi, tych przygotowujących się do małżeństwa, ale i młodych małżonków.

To ukazanie w przystępny sposób pięknej choć niełatwej nauki papieża Polaka o miłości i seksualności, roli ludzkiego ciała w związku małżeńskim.

- W setną rocznicę urodzin św. Jana Pawła II chcemy pokazać, jak ukuta przez niego teologia ciała odnosi się do naszego życia. Przygotowaliśmy osiem odcinków. Pierwszy zawiera wstęp, kolejne cztery przedstawiają kwintesencję teologii ciała. Piąty opowiada o kontekście historycznym tego nauczania, czyli rewolucji seksualnej i publikacji encykliki Humanae Vitae. Dwa ostatnie odcinki mówią o zmaganiach się ludzi przed zawarciem sakramentu małżeństwa, ale i po - opowiada o. Marek Kowalcze OFMConv, jeden z twórców cyklu, który na co dzień pracuje w parafii pw. św. Karola Boromeusza we Wrocławiu.

Prace nad projektem zajęły około miesiąc. 20-minutowe odcinki będą publikowane codziennie od 18 do 25 maja o godzinie 18.30 na kanale YouTube, stronie franciszkanie.pl i na wydarzeniu na Facebooku, do którego można dołączyć. Będą miały także angielskie napisy dla zagranicznych odbiorców.

- Cała teologia ciała to rewelacyjne uzasadnienie, dlaczego warto podążać drogą Bożą. Ja miałem okazję ją poznać kilka lat temu przy okazji pisania pracy magisterskiej i od tamtej pory wykorzystuję każdą możliwą okazję, by głosić to sensowne nauczanie. Nie ukrywam, że jest ono bardzo obszerne, bo to przecież 5 lat katechez papieskich na ten temat. W dodatku Jan Paweł II pisał w wymagający sposób i trzeba poświęcić temu uwagę, ale taka jest rola nas - duszpasterzy, żeby wiernym przedstawić to tak, by chcieli się potem w to zagłębić - dodaje o. Marek Kowalcze.

Franciszkanin przyznaje, że jeżeli ludzie nie postępują drogą Bożą w temacie seksualności to dlatego, że przekonały ich jakieś inne rozwiązania.

- I na to właśnie odpowiada Jan Paweł II, który stworzył genialne uzasadnienie nauczania Kościoła. Papież wychodzi temu naprzeciw i odpowiada na nurtujące ludzi pytania. Przekonuje ich, dlaczego warto podjąć wyzwanie życia według Bożego zamysłu. Warto to sprawdzić! - zachęca kapłan.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy